Wychować dziecko zgodnie z religią? Czy dać mu prawo wyboru?

Zobacz, co ma do powiedzenia w tym temacie nauka.

religia

Podczas pierwszego odcinka serialu Aziza Ansariego "Specjalista od niczego" widzimy dzieci protestujące żałośnie, gdy ich rodzice zabierają je do kościoła, synagogi, świątyni i ceremonii w kościele scjentologii. Nie chcą iść, zdecydowanie wolałyby zostać w domu. Wydaje się jednak, że ich rodzice wierzą, że działają w myśl moralnej konieczności: aby wprowadzić swoje dzieci do religii, należy przecież dać im rodzaj mapy drogowej do sztuki bycia dobrym.

Wielu rodziców zakłada, że ​​wychowanie dzieci z pewną religią jest najlepszym sposobem nauczenia dzieci zachowania etycznego - zarówno wtedy gdy są młode, jak i wtedy, gdy są już dorosłe. Jednocześnie w niektórych społeczeństwach rola religii zmniejszyła się od tamtych czasów i coraz więcej osób przechodzi na ateizm. Na całym świecie szacuje się, że całkowita liczba osób niezrzeszonych (w tym ateiści, agnostycy i osoby, które nie identyfikują się z żadną religią) wzrośnie z 1,17 miliarda w 2015 r. do 1,20 miliarda w 2060 r. W samych Stanach Zjednoczonych około jedna czwarta populacja określa się dziś jako nieuprawnie religijnie - z 16% w 2007 r.

Zobacz też: Chrzest święty = święty spokój?

Z kolei w Wielkiej Brytanii w 2017 r. 53% dorosłych określiło siebie jako osoby nie mające przynależności religijnej. Tak więc rodzice stają wobec złożonego dylematu: wychować dziecko w duchu religii czy pozwolić mu decydować o tym samemu? 

Kwestię tę podnosi Nurit Novis Deutsch, dziennikarka New York Times'a, która określa siebie zarówno jako "religijną żydówkę", jak i "agnostyczkę". To właśnie ona opisuje potrzebę, z jaką zmierzyła się osobiście, aby nauczyć swoje dzieci wiary w Boga. "Czasami uczymy nasze dzieci rzeczy, w które nie wierzymy, tylko dlatego, że tak bardzo chcieliśmy zobaczyć tę słodką niewinność w pracy i przeżyć niekwestionowaną wiarę, choćby przez pełnomocnictwo".

Ale czy religia w dzieciństwie jest naprawdę konieczna? Zadajmy sobie to pytanie inaczej: czy religia uczyni nasze dzieci szczęśliwymi teraz bądź w przyszłości? Czy sprawi, że będą lepszymi osobami?

Potencjalne korzyści związane z religijnością zostały dobrze udokumentowane. W większości odnoszą się do takich pozytywów jak mniej narkotyków, alkoholu i palenia tytoniu. Pokazują też niższe wskaźniki depresji i samobójstw, lepszą jakość snu i większą nadzieję oraz zadowolenie z życia. Z kolei badanie z 2001 roku wykazało, że osobiste przekonania religijne i praktyka działają jako bufor przeciwko stresowi i negatywnym skutkom traumy wśród młodzieży imigranckiej pierwszego i drugiego pokolenia oraz zmniejszają wskaźniki depresji wśród tej populacji. Inne badanie wiązało się z wyższymi wskaźnikami uczestnictwa w obrzędach religijnych z lepszymi wynikami testów wśród dziewcząt z USA na południu, wskazując na wyłaniający się konsensus na temat "ogólnie pozytywnej roli praktyk religijnych w edukacji", wynika z badań przeprowadzonych w 2003 roku w Bostonie. Religia ma także długą historię wspierania społeczności i współpracy, jak wyjaśnia socjolog Azim Shariff w odcinku "Ukrytego mózgu" NPR.

Polecamy: Norwegia zakazuje noszenia nikabów i burek w szkołach

Z ewolucyjnego punktu widzenia religia stanowi zachętę dla ludzi do dobrego traktowania się i działania moralnego, aby nie byli osądzani przez wyższą siłę i nie podlegali karze. Według Shariffa, kiedy ludzie żyli w małych, plemiennych społecznościach, mieli mnóstwo wbudowanych zachęt do działania na rzecz wspólnego dobra: "Jeśli kłamałeś, ukradłeś czyjś obiad lub nie udało ci się obronić grupy przed wrogami, tam nie sposób było zniknąć w tłumie". Jednak wraz ze wzrostem społeczności ludzkich to się zmieniło. W końcu, jak powiedział Dominic Johnson, profesor Uniwersytetu w Edynburgu, NPR, "kara jest bardzo skuteczna w promowaniu współpracy". Ale niektóre badania wskazują, że prospołeczne korzyści religijnego wychowania mogą być mniej związane z obecnością samej religii, a bardziej z tym, w jaki sposób wyznajecie swoją wiarę.

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz