Nie ma czegoś takiego jak `wychowawczy klaps`! Poznaj naukowe argumenty

Nieodwracalnych skutków bicia dziecka jest niemało.

klaps

Duma już w drugim czytaniu przyjęła ustawę, zgodnie z którą przemoc w rodzinie przestanie być w Rosji przestępstwem kryminalnym. Cerkiew twierdzi, że jest ona "wartością tradycyjną". Zgodnie z ustawą zwaną "prawem o klapsach", z którą przemoc w rodzinie – jeśli jej skutkiem nie jest poważne uszkodzenie ciała ofiary – nie będzie już przestępstwem kryminalnym, lecz wykroczeniem. Oznacza to, że za znęcanie się nad żoną, dzieckiem czy rodzicami domowy tyran nie pójdzie siedzieć, tylko ... zapłaci mandat, a w najgorszym wypadku może być skazany na 15 dni aresztu.

Tymczasem miesiąc temu francuski parlament zakazał klapsów. Francja jest kolejnym krajem na świecie, który prawnie zakazuje stosowania kar cielesnych wobec dzieci i uznaje tzw. klapsy za przemoc. W Europie tylko cztery państwa tj. Wielka Brytania, Szwajcaria, Włochy i Czechy, nie mają (jeszcze) prawa, które zakazuje klapsów jako metody wychowawczej.

W Polsce stosowanie przemocy wobec dziecka, w tym dawanie klapsów, jest od 2010 roku prawnie zakazane. Mimo to europejscy rodzice wciąż uważają, że "klaps to nie bicie,” a "wychowawczy" klaps nie jest taki zły. Jak pokazują statystyki, niemalże 80% Polaków doświadczyło w dzieciństwie przemocy. Jak wynika z danych OBOP w 2011 roku aż 69%. z nas uważało, że "czasem trzeba dać dziecku klapsa”. W 2014 roku aprobatę takich zachowań wyrażało 61% badanych. Co gorsza, aż jedna trzecia z nas (33%) twierdzi, że bicie nigdy nikomu nie zaszkodziło. Od lat z takimi poglądami walczą fundacje i stowarzyszenia działające na rzecz dzieci.

Niestety nadal nie każdy wie, że bicie dziecka niesie za sobą poważne konsekwencje dla zdrowia psychicznego i fizycznego, a skutki bicia są nieodwracalne.

Komentarze (7)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

MariuszMaxKolonko
2017-02-10 15:02:49

Nie chciałem poruszać tak błahej sprawy, ale komentarze to chyba jakieś średniowiecze. Postawmy sprawę jasno - bicie dziecka szczególnie jakieś nagminne, to nigdy nie będzie metoda wychowawcza, tym bardziej dobra, bo finalnie to i tak dziecko odbierze to na swój własny sposób, czyli w zależności od tego co ma w głowie. Jednak nikt nie powinien powiedzieć(bo fakty są inne), że wychowawczy klaps za, np wyjątkowe przewinienie to najgorsza i nieetyczna metoda wychowania. Bo taki ... klaps jest często mniej inwazyjni i bardziej skuteczny niż wszelkie inne metody działania. Ostatnie zdanie może okazać się dziwnie, ale mówię tak tylko, a może i aż z własnego doświadczenia, którym jest praca z rodzicami i trudnymi dziećmi Prawda jest zgoła inna, bo to często rodzice są tu tymi trudnymi. Niestety, ale przeważnie nie radzą sobie z własnymi problemami, przekładając je na swoje dzieci. Równie często nie mają do nich żadnego podejścia, chociaż widzą, ze dziecko źle funkcjonuje nic z tym nie robią, twierdząc, że przejdzie. Rodzice zapominają, ze dziecko to też człowiek, który ma swoje potrzeby i oczekiwania i generalnie trzeba zrozumieć, że to nie klaps czy dawanie kar, stanowią metody wychowawcze, bo to zaledwie ułamki wychowania, które można niekiedy zastosować. Dążę do tego, że dziecko najpierw trzeba dobrze poznać i wiedzieć jak z nim postępować, bo na jednego zadziałają klapsy, na drugiego zabranie komórki, a na trzeciego jeszcze coś. Jeśli ktoś decyduję się na dziecko musi być przede wszystkim świadomy i gotowy, że czeka go poważny obowiązek, nie tylko fizyczny, ale i psychiczny. I na koniec o ostatnim zdaniu w artykule - Niestety, ale nadal nie każdy wie, ze "przemoc" psychiczna może być tak samo, a nawet i bardziej szkodliwa niż ten przysłowiowy klaps. Tutaj chodzi o to, na ile znamy swoje dziecko i wiemy jak z nim postępować. Czytaj więcej...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Artur
2017-02-09 23:48:03

Wydaje mi się, że tak przesadzone podejście do sprawy nie dotrze do ludzi, dlatego, że w - szeroko pojętym - "naszym" pokoleniu praktycznie każdy dostawał "klapsy" i nikt tego nie traktował jako zdradę, a już na pewno nie rzutuje negatywnie na to jak dzisiaj uczymy się, pracujemy, czy prowadzimy życie rodzinne. A kiedy człowiek widzi po sobie, że klapsy - gdy w rodzinie nie ma przemocy - nic złego mu nie zrobiły i nie wspomina ich traumatycznie (o ile ktokolwiek w ogóle pamię ... ta jakiegoś konkretnego klapsa z dzieciństwa), to i nie da sobie wmówić, że taki klaps to przestępstwo. I bardzo dobrze. Czytaj więcej...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
...
2017-02-09 20:29:28

Chore. Faktem jest, że dzieci bite (taka przemoc przemoc) mogą mieć ze sobą problemy, ich organizm może nie funkcjonować dobrze. Ale BEZ PRZESADY - klaps nie jest biciem. To często boli bardziej psychicznie niż fizycznie...rodzi poczucie winy, zrozumienia że się zrobiło źle. Czy na prawdę lepiej krzyczeć na dziecko niż dać mu lekkiego klapsa. Świat oszalał...głupie pomysły wprowadzone w życie normalnych ludzi.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
asdfgh
2017-02-09 20:08:02

Nie ma czegos takiego jak bezwarunkowa milosc. Kazda interakcja miedzyludzka jest podyktowana jakims konkretnych zyskiem (finansowym, emocjonalnym).

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Przewodas
2017-02-09 19:55:25

Klaps rodzi nieodwracalną traumę i szkody w psychice dziecka, a wychowanie w rodzinie jednopłciowej nie... Kto tu oszalał?!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Hsnsn
2017-02-09 17:19:06

"Niestety nadal nie każdy wie, że bicie dziecka niesie za sobą poważne konsekwencje dla zdrowia psychicznego i fizycznego, a skutki bicia są nieodwracalne." Każdy kto dostał od rodziców jako dziecko wie jakie są konsekwencje "na starość". Mam 24l, pracę, rodzinę, wykształcenie, dom i jakos nie czuję żebym miał/a problemy psychiczne czy fizyczne. I niby gdzie mam te skutki bicia które mają być nieodwracalne ? Za to wiem, że ma się to na co się zapracowało a nie tak jak te ... raz dzisiejsze dzieci "mam to bo mi się należy bo jestem pępkiem świata, najważniejszą osoba jaka istnieje. A jak tego nie dostanę to strzelę focha i wtedy zobaczycie" Żal żal żal Czytaj więcej...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
2017-02-09 13:25:19

Przemoc rodzi przemoc.....

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz