9 dziwnych rzeczy, które robią małe dzieci, a które są zupełnie normalne

Jakie normalne zachowania dzieci dorośli traktują jako niepożądane i starają się je wyeliminować?

ssanie kciuka

Przywykliśmy już do etykietowania dzieci i normalne zachowanie najmłodszych coraz częściej uważamy za problematyczne i niepotrzebnie interweniujemy.

Ssanie kciuka

Czy zawsze trzeba walczyć z tym drażniącym zachowaniem? Jeśli dziecko ssie kciuk, rodzice często niepokoją się o to, czy ząbki wyrosną prawidłowo, czy malec nie będzie miał problemów z mówieniem lub wymawianiem niektórych spółgłosek. Od lat rodzice wmawiają dzieciom, że to „brzydkie zachowanie” i wyciągają kciuk z ich ust. Tymczasem bardzo jasno na ten temat wypowiedziała się Amerykańska Akademia Pediatrii – jej zdaniem ssanie kciuka nie wpływa na emocjonalność ani problemy fizyczne dziecka. Większość kilkulatków sama zrywa z tym „nałogiem” w wieku 2-4 lat. Rodzice powinni być zaniepokojeni, jeśli pięcioletnie dziecko, które ma już stałe ząbki, nadal ssie kciuka, wtedy trzeba starać się eliminować to zachowanie.

Lęk przed obcymi

Najczęściej objawia się kurczowym trzymaniem się rodzica, odwracaniem wzroku, wtulaniem w dorosłego, niektóre dzieci po prostu zamykają oczy. Dzieci często tak reagują na znajomych i krewnych swoich rodziców. Dla dorosłych oznacza to krępującą sytuację, a dla dziecka stres. Rodzice nie powinni namawiać dziecka na przywitanie się, czy powiedzenie czegoś, nie warto zmuszać do kontaktu. Malec tak się zachowuje, ponieważ jest to jego naturalny sposób ochrony w sytuacji, gdy czuje, że jego bezpieczeństwo jest zagrożone. Dzieci po chwili zmieniają swój nastrój, w ramionach rodziców najszybciej oswajają widok nowych osób. Katedra Rozwoju Dziecka na Uniwersytecie w Pittsburghu zaleca, aby szukać profesjonalnej pomocy, gdy lęk przed obcymi jest bardzo nasilony.

Złość

Dzieci okazują ją na wiele różnych sposobów, np. krzyk, płacz, tupanie nogami. Dzieci złoszczą się w miejscach publicznych, np. w przedszkolach, na parkingach, w sklepach, zwracając na siebie uwagę innych ludzi i chyba to nas dorosłych najbardziej w irytuje w dziecięcej złości. Tymczasem takie reakcje są typowe dla dzieci i świadczą o ich rozwoju. Z czasem dzieci wyrastają z takiego okazywania swoich emocji.

Bałaganiarstwo

Dzieci uwielbiają wyciągać wszystkie zabawki jednocześnie i zdejmować z półek wszystkie książki naraz, oczywiście po chwili zabawy, zostawiają te wszystkie rzeczy i idą robić bałagan w innym miejscu. Takie zachowanie budzi frustrację niejednej matki, która bezskutecznie próbuje nakłonić swoje dzieci do sprzątania. Bałaganiarstwo pojawia się na pewnym etapie rozwoju małego człowieka. Najlepszym rozwiązaniem jest tu wspólne sprzątanie np. wieczorem przed położeniem się do łóżka.

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz