Czy dzieci pracujących w Niemczech Polaków będą otrzymywać niemieckie 500 plus?

Nowy rząd Niemiec chce obciąć zasiłek rodzinny wypłacany pracującym w Niemczech obywatelom Unii Europejskiej.

banknoty euro

Cięcia najbardziej dotknęłyby Polaków.  Federalna Agencja Pracy wypłaciła w 2017 r. ok. 343 mln euro zasiłku rodzinnego obcokrajowcom - prawie dziesięciokrotnie więcej niż w 2010 r. Odbiorcami są głównie dzieci w Polsce (ok. 103 tys.), Rumunii i Chorwacji (po 17 tys.), Czechach i Francji (po 16 tys.).

Zgodnie z obowiązującym prawem, cudzoziemcy z krajów UE, pracujący w Niemczech, mają na czas swojego pobytu prawo do zasiłku w pełnej wysokości ok. 200 euro, nawet jeśli ich dzieci mieszkają w innym kraju.

Komisja Europejska nie pozwoliła już raz w 2017 r. na zmianę obowiązujących przepisów poprzedniemu rządowi Angeli Merkel. Teraz także odrzuca reformę zasiłku rodzinnego proponowaną przez nowy rząd niemiecki.

- Chodzi o ludzi, którzy pracują i płacą te same składki i podatki jak wszyscy inni. Za takie same składki i podatki powinno otrzymywać się takie same świadczenia – argumentuje unijna komisarz ds. zatrudnienia i spraw społecznych Marianne Thyssen.

- Nie można przyjmować obywateli UE jako imigrantów ekonomicznych, zobowiązywać ich do płacenia podatków i innych świadczeń, a równocześnie odmawiać im świadczeń na dzieci. Wysokość świadczeń wymaga jednak korekty, gdyż obowiązująca w Niemczech kwota prawie 200 euro miesięcznie jest "niezwykle szczodra". Taka stawka w Niemczech, ze względu na wysokie koszty utrzymania, jest jak najbardziej uzasadniona, natomiast w biedniejszych krajach UE jest zbyt wysoka – komentują niemieckie media.

TW

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz