500 plus dla rodzin Polaków pracujących w innych krajach nie zmaleje

Unijni ministrowie w Radzie UE postanowili, że nie można uzależniać wysokości zasiłków na dzieci dla pracowników w rozłące z obcych krajów w zależności od tego, gdzie mieszkają ich dzieci z matką.

rodzina

Ministrowie pracy z Niemiec, Austrii, Holandii, Danii oraz Irlandii wystosowali do UE apel odnośnie zasiłków.

- Nie uważamy za sprawiedliwe, że zasiłki rodzinne są płacone w całości pracownikom pochodzącym z kraju, gdzie ich wartość jest dwa, trzy razy wyższa, niż w kraju wypłacającym – wnioskowano.

Chodzi np. o Polaków pracujących w Niemczech, których dzieci mieszkają w Polsce z drugim rodzicem. Rada UE pod koniec 2017 r. wstępnie odrzuciła pomysł dostosowywania tych zasiłków do kosztów życia w kraju zamieszkania dzieci, czyli np. obniżania austriackich zasiłków rodzinnych dla dzieci mieszkających w Bułgarii.

- To byłoby nieuczciwe. Te same składki płacone w tym samym kraju powinny oznaczać takie same zasiłki - stwierdziła komisarz UE ds. zatrudnienia, Marianne Thyssen.

Podobnie portugalski minister José António Vieira da Silva wytykał, że skoro UE reformuje zasady delegowania pracowników w taki sposób, by zrównywać ich płace z miejscowymi, to nie może jednocześnie wprowadzać różnic w zasiłkach dla rodzin miejscowych i zagranicznych pracowników zatrudnionych w tym samym kraju.

Dyskusja o zasiłkach to wynik negocjacji Wielkiej Brytanii z UE, która zgodziła się na zmniejszanie zasiłków m.in. dla mieszkających w Polsce dzieci Polaków pracujących w Wielkiej Brytanii. Stwierdzono jednak, że to absolutny wyjątek wyłącznie dla Londynu i w sytuacji brexitu.

Obecnie wśród europosłów jest poparcie dla utrzymania obecnych zasad co do zasiłków dla dzieci, czyli bez różnicowania ich ze względu na miejsce zamieszkania. Jest to po myśli Polski.

TW

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz