Niemieckie 500 plus dla Polaków pracujących w Niemczech

194 euro na pierwsze i drugie dziecko, 200 euro na trzecie i 225 euro na każde kolejne - taki zasiłek o nazwie Kindergeld przyznawany jest w Niemczech.

500 euro

Przy czwórce dzieci daje to 813 euro, czyli w przeliczeniu ponad 3,4 tys. zł. Pieniądze otrzymują wszyscy pracujący na terenie Niemiec, nawet jeśli ich dzieci mieszkają w innym kraju, na przykład w Polsce.

Polak pracujący w Niemczech, którego dzieci zostały w Polsce, dostaje więc od państwa niemieckiego pieniądze na dzieci, tak jak każdy inny Niemiec. Rząd niemiecki chce to jednak zmienić, tak, aby zasiłek był dostosowany był do kosztów utrzymania w kraju, w którym na co dzień żyją dzieci.

Kindergeld trafia do ponad 215 tys. rodziców dzieci przebywających za granicą, z czego 103 tys. to rodziny z Polski. Niemiecki budżet kosztuje to 343 mln euro. Planowane zmiana w ramach oszczędności budżetowych oznaczają wymierne straty dla polskich rodzin.

W krajach UE obowiązuje zasada, że wszyscy pracownicy są traktowani w jednakowy sposób, dlatego przywileje, które mają Niemcy, przysługują także Polakom. Niemieckie ministerstwo finansów próbowało zmienić zasady już w ubiegłym roku. Zmiany te zablokowała jednak Komisja Europejska. Jeśli tym razem udałoby się je wprowadzić, obecny rząd polski musiałby walczyć o równe świadczenia na dziecko przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

TW

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz