Znaczenie przyjaźni w rozwoju dziecka

Jako rodzic odgrywasz kluczową rolę w rozwoju społecznym dziecka. Nie możesz zaprzyjaźniać się w jego imieniu, ale twoja miłość, cierpliwość i wsparcie umożliwi mu poznawanie nowych ludzi i zawieranie przyjaźni na własną rękę.

przyjaźń

Pierwszym przyjacielem dziecka - na dobre i na złe - jest rodzic. Niemniej jednak istotny wpływ na jego rozwój mają przyjaźnie nawiązywane już w wieku przedszkolnym. Wiele z nich (także tych szkolnych) może nie przetrwać próby czasu, ale nie zmienia to faktu, że są one niezbędne dla prawidłowego rozwoju dzieci. Przyjaźnie zapewniają bowiem nie tylko towarzysza zabaw, ale pomagają rozwijać  się emocjonalnie i moralnie. Uczą umiejętności społecznych, takich jak komunikacja, współpraca.

Jak pomóc dziecku się zaprzyjaźnić

Rodzice odgrywają kluczową rolę w rozwoju społecznym dziecka. Najważniejsza rzecz jaką możesz dla niego zrobić, to stworzyć relację opartą na wzajemnej miłości, akceptacji i szacunku. Wielu z tych umiejętności dzieci uczą się od nas. Obserwują relacje, które tworzą dorośli, ich dynamikę i często naśladują nasze zachowanie w relacjach ze swoimi kolegami i koleżankami.

Dalej kilka sposobów, które pomogą w zawieraniu przyjaźni.

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz