Zmieniono przepisy i można stracić prawo do zasiłku macierzyńskiego

ZUS ostrzega, że z powodu zaległości można stracić prawo do zasiłku w przypadku macierzyństwa lub choroby.

pusta portponetka

Od 1 stycznia 2018 r. każda wpłata z tytułu składek ZUS będzie rozliczana na najstarszą zaległość z odsetkami, a dopiero potem na bieżące składki. Inaczej mówiąc: nie będzie można opłacić bieżących składek, zanim nie ureguluje się zaległości. Bieżąca płatność idzie bowiem na pokrycie długu.

A zatem nawet jeśli na bieżąco, ze skrupulatnie przestrzeganym terminem opłacane są nasze składki, a ZUS dostrzeże zaległość, przesuwa płatność na pokrycie zaległej składki i... nie mamy opłaconego bieżącego ubezpieczenia.

"To może spowodować, że mimo uiszczania składek, ubezpieczony nie uzyska prawa do zasiłku w razie choroby lub macierzyństwa" – informuje ZUS.

Ubezpieczenie ustaje od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego, za który należna składka nie została opłacona.

Jak powrócić do ubezpieczenia?

Osoba, której ustało dobrowolne ubezpieczenie, może wystąpić z wnioskiem o wyrażenie zgody na opłacenie składki na dobrowolne ubezpieczenie po terminie. Jak informuje ZUS, taką zgodę wyraża jednak „w uzasadnionych przypadkach”.

ZUS przypomina też, że warunkiem, jaki trzeba spełnić, aby nabyć prawo do zasiłku macierzyńskiego, jest urodzenie dziecka lub przyjęcie dziecka na wychowanie w okresie ubezpieczenia chorobowego. Prawo do tych świadczeń przysługuje od pierwszego dnia ubezpieczenia, bez okresu wyczekiwania.

tw

 

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz