Na AZS choruje nawet 30 proc. dzieci

Skóra powinna chronić nasz organizm przed mikrobami. Chorzy na AZS mają wrodzony defekt bariery naskórkowej, która jest jak przysłowiowy mur ceglany bez zaprawy.

Alergia - pielegnacja

Atopowe zapalenie skóry – AZS ułatwia wnikanie do organizmu wielu bakterii i alergenów. To powoduje, że chorzy narażeni są na powstawanie stanów zapalnych, wynikających z zakażeń bakteryjnych.

Oto 10 faktów o atopowym zapaleniu skóry:

I. AZS może wpłynąć na jakość wzroku.

Duża część chorych o typie alergicznym (np. uczulonych na pyłki roślinne, roztocze kurzu domowego) może odczuwać świąd powiek, skarżyć się na łzawienie, pieczenie spojówek, uczucie piasku w oku lub pogorszenie ostrości widzenia. Może u nich dojść do rozwoju objawów atopowego zapalenia spojówki, czyli przewlekłego, nieinfekcyjnego stanu zapalnego, który może być niejednokrotnie niezależny od stanu skóry. Dzieci drapiąc swędzące powieki mogą m.in. uszkodzić rogówkę.

II. Dla chorych na AZS lepsza jest kąpiel pod prysznicem niż w wannie.

Nadmiernie, przedłużone w czasie moczenie skóry podczas kąpieli w wannie sprzyja jej podrażnieniu. Nie powinno się używać zbyt gorącej wody, aby nie uszkodzić naturalnej bariery lipidowej tzw. płaszcza tłuszczowego skóry.

III. Konieczne jest systematyczne nawilżanie skóry.

Aby skórze atopowej przywrócić „szczelność”, trzeba ją nawilżać stosując emolienty. Idealnie jest nawilżać skórę trzy razy dziennie. Nawet, gdy w obrębie skóry nie obserwujemy żadnych zmian zapalnych, trzeba ją stale, regularnie pielęgnować przez odpowiednie nawilżenie, gdyż jest ona jedynie pozornie zdrowa.

- Już od pierwszych dni życia dziecka obciążonego ryzykiem rozwoju chorób atopowych, np. u takich, u których rodzice mają alergie, zalecane jest stosowanie emolientów kąpielowych. Powinno się je zaraz po kąpieli nakładać na skórę, jeszcze wtedy, gdy jest delikatnie wilgotna – zaleca prof. Magdalena Czarnecka-Operacz z Katedry i Kliniki Dermatologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

IV. Skłonność do występowania AZS u dzieci wyraźnie wzrasta w rodzinach, w których stwierdzane są choroby atopowe.

Podatność wzrasta zarówno w przypadku występowania w rodzinie AZS, jak i alergicznego nieżytu nosa, czy astmy oskrzelowej.

Najmłodsze dziecko, u którego mogłam zdecydowanie podejrzewać AZS ukończyło półtora miesiąca i był to już kolejny epizod rozwoju zmian skórnych typowych dla tej choroby. U rodziców rozpoznano pyłkowinę i astmę oskrzelową, a u takich dzieci z obciążeniem w rodzinie, wyprysk atopowy występuje zdecydowanie częściej – wyjaśnia prof. Czarnecka-Operacz.

 

Komentarze (12)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

nina
2017-12-22 11:44:16

azs czy świerzb

mojego syna zaczęła niedawno swędzieć bardzo skóra plus pojawiła się wysypka. lekarz stwierdził że to azs, dał leki ale nic nie pomogło, a się zaostrzyło, potem drugi lekarz stwierdził świerzb. nie wiem co teraz, bo dostaliśmy dwa leczenia... trzeci lekarz?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Delka
2017-12-24 14:24:49

hmm no to może skoro drugi lekarz stwierdził świerzb to spróbuj leczenia na świerzb? objawy tych dwóch chorób są bardzo podobne...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
ania
2017-12-25 18:34:23

Miałam podobną sytuacje, jeden lekarz zdiagnozował azs po zmianie dermatologa nagle okazało się, że to jednak świerzb.. po wprowadzeniu odpowiedniego leczenia wysypka znikła, więc zalecam jeszcze jednego lekarza lub wizyte w aptece

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
nina
2017-12-26 21:05:04

farmaceutka faktycznie doradziła leczenie na świerzb, zobaczymy czy będą efekty. po jakim czasie ustępuje świąd? wie ktoś?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
ania
2017-12-26 22:13:35

u nas to jakoś po 2-3 tygodniach, niestety, niekiedy w tym czasie tez byly epizody świądu, ale wtedy leki na alergie daja rade

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
nina
2017-12-27 09:47:18

a coś oprócz leków na alergie by pomogło? nie chce tak dziecka lekami sprycować

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
ania
2017-12-27 19:20:04

ja stosowalam zimne oklady, siostra mi polecila, bo stosuje u swojej coreczki i pomogly. Slyszalam tez o olejku herbacianym na swiad, ale sama nigdy nie stosowalam

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
sylwia
2017-12-28 14:18:01

ja u mojego małego stosowałam novoscabin i leki na alergie

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
fransua
2017-12-28 22:21:09

i on jest bez recepty tak?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
sylwia
2017-12-29 00:27:02

tak, sam novoscabin jest bez recepty, niektóre leki przeciwalergiczne też się znajdą

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
fransua
2017-12-29 09:44:17

a jeszcze mam pytanie czy to łagodne dla skóry? bo mam wrażliwą i często występują mi podrażnienia

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
sylwia
2017-12-29 13:56:47

ja mam azs, co prawda w remisji, ale mi nie podrażnił skory jak się leczyłam

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz