Salmonella: 10 zasad postępowania z bakterią

Produkty skażone bakterią Salmonelli trafiły do kilkudziesięciu krajów na całym świecie, w tym także do Polski. Przypominamy, że są to artykuły mleczne dla niemowląt firmy Lactalis z Francji.

tempetatura u dziecka

Wykaz partii wycofanego mleka modyfikowanego, dostarczonego do Rossmann Supermarkety Drogeryjne Polska sp. z o.o., znajduje się na stronie Głównego Inspaktoratu Sanitarnego. Produkty dostarczone zostały w Polsce do firmy Rossmann Supermarkety Drogeryjne Polska sp. z o.o.

Jak zapobiegać rozprzestrzenianiu się Salmonelli i co zrobić, gdy dziecko już spożyło skażony pokarm?

Salmonella to rodzaj bakterii z rodziny Enterobacteriaceae, grupujący Gram-ujemne względnie beztlenowe (fermentujące glukozę) pałeczki. Mikroorganizmy te należą do bakterii wewnątrzkomórkowych – rezydują w komórkach zarażonego organizmu.

Po raz pierwszy pałeczki salmonelli zostały odkryte przez amerykańskiego weterynarza Daniela E. Salmona w 1885 r. Badacz wykrył je w jelitach świni, jednak niektóre szczepy bakterii mogą rozwijać się zarówno w organizmach zwierząt, jak i ludzi. Chociaż nie wszystkie z 2,5 tys. znanych nam gatunków salmonelli to bakterie chorobotwórcze, mogą one spowodować nie tylko zatrucie pokarmowe, ale także stać się przyczyną duru brzusznego, zakażenia narządów wewnętrznych, czy chorób stawów.

Salmonella upodobała sobie produkty pochodzenia zwierzęcego: jaja, mięso, mleko i jego przetwory. Mogą ją też przenosić gryzonie i muchy - jeśli więc nie zabezpieczamy przed nimi żywności, zwiększamy ryzyko zakażenia się.

Pierwsze objawy zatrucia mogą pojawić się już 8 godzin po zjedzeniu skażonego posiłku. Są to: ból brzucha, ból głowy, wymioty, biegunka, podwyższona temperatura. Jednak najczęściej choroba daje o sobie znać po 18-24 godzinach od zakażenia.

Leczenie przeważnie sprowadza się do prawidłowego nawadniania organizmu oraz stosowania odpowiedniej diety. Zwykle wystarcza kilkudniowe spożywanie lekkostrawnych pokarmów, zażycie węgla leczniczego (10-12 tabletek rozpuszczonych w 1/2 szklanki przegotowanej ciepłej wody, a potem aż do ustąpienia objawów 6 rozpuszczonych tabletek co 4 godziny) lub Smecty (1-2 saszetki rozpuszczone w wodzie 3 razy dziennie).

 

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz