1000 kobiet wykonało bezpłatną cytologię. Kto powinien ją robić i w jakim wieku?

W ramach „Dnia kobiet z cytologią”, organizowanego przez Ministerstwo Zdrowia od 5 do 9 marca, bezpłatne badania wykonało prawie 1000 pań.

cytologia - cytolog

Cieszymy się, że tyle pacjentek skorzystało z naszej akcji. Mam nadzieję,  że w ten sposób udało nam się zachęcić kobiety do robienia regularnych cytologii oraz innych badań profilaktycznych – podsumowała minister Katarzyna Głowala.

Najwięcej warszawskich pacjentek wykonało badania w:

  • Centrum Onkologii – Instytucie im. Marii Skłodowskiej-Curie (315),
  • Centrum Medycznym Żelazna (165),
  • Szpitalu Klinicznym im. ks. Anny Mazowieckiej (144).

Dlaczego te badania są ważne?

Badanie cytologiczne pozwala wykryć raka szyjki macicy na bardzo wczesnym etapie. Stany przedrakowe są praktycznie w 100-proc.wyleczalne. Rak szyjki macicy nie jest chorobą uwarunkowaną genetycznie. Regularne wykonywanie badań cytologicznych to skuteczna metoda jego profilaktyki.

W przyszłym roku Ministerstwo Zdrowia planuje kontynuację takich akcji w całej Polsce.

Cytologia - wskazania

Cytologia jest wykorzystywana w celu wczesnego wykrywania ewentualnych zmian nowotworowych, a także w celu kontroli leczenia zachowawczego i operacyjnego nadżerki tarczy szyjki macicy, diagnostyki stanu nabłonka pochwy, oceny działania leków hormonalnych i określenia terminu owulacji i czasu trwania II fazy cyklu.

Wymaz z szyjki macicy powinny wykonać kobiety w ciąży. Jeśli z jakichś powodów nie było zrobionej cytologii podczas ciąży, wtedy należy pobrać materiał do tego badania jak najszybciej, czyli już podczas tej pierwszej poporodowej wizyty u ginekologa.

Cytologia - pierwszy raz

Pierwszy raz kobiety powinny wykonać cytologię w wieku 20-25 lat lub wkrótce po rozpoczęciu życia płciowego (najpóźniej 3 lata po rozpoczęciu współżycia).

Badanie powinno być robione raz w roku, a jeśli wykonuje się cytologię na podłożu płynnym – co 2 lata. Jeżeli 3 kolejne wyniki są prawidłowe, kobiety 30-letnie lub starsze mogą być badane co 2–3 lata.

TW

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz