12 trudnych pytań o połóg

Jak dbać o higienę w czasie połogu? Czy można współżyć? Kiedy pojawi się miesiączka? To jedne z najczęstszych pytań młodych mam.

ciąża

Organizm kobiety potrzebuje aż sześciu tygodni, aby wrócić po porodzie do normalnego funkcjonowania. To trudny i kłopotliwy moment dla świeżo upieczonej mamy. Nasz ginekolog odpowiada na intymne pytania związane z połogiem:

1. Jak długo goi się krocze?

Po porodzie krocze jest bardzo obolałe, szczególnie gdy zostało nacięte i zszyte. Bezbolesne siedzenie jest wtedy raczej niemożliwe. Nabrzmiała skóra rozciąga szwy i krocze dłużej się goi (nawet ponad miesiąc). Powinnaś często podmywać krocze, stosując antybakteryjne i przeciwzapalne płyny do higieny intymnej oraz osuszać to miejsce papierowym ręcznikiem lub suszarką do włosów. Ukojenie przyniesie ci wietrzenie krocza (2 - 3 razy dziennie przez kwadrans; rozchylając nogi i podkładając pod pośladki podkład) i okłady z lodu. Zawsze siadaj na poduszce z otworem pośrodku lub dziecięcym kółku do pływania.

2. Czy w czasie połogu można współżyć?

Zależy to przede wszystkim od ogólnej formy kobiety. Jeśli rany szybko się zagoiły i nie ucierpiałaś bardzo po porodzie (szczególnie przy cesarskim cięciu), już 3 - 4 tygodnie po urodzeniu dziecka możesz rozpocząć współżycie.

3. Jak długo po porodzie kobieta krwawi?

Po każdym porodzie pojawiają się odchody połogowe, tzw. lochia. Zawierają one śluz, resztki tkanek łożyska oraz krew. W ten sposób oczyszcza się macica oraz goi się miejsce, gdzie było zagnieżdżone łożysko. Takie krwawienie trwa od 3 do 8 tygodni. Przez pierwsze 4 dni ma jasnoczerwony odcień, potem różowy lub brązowawy, a na końcu żółtawy. Stosuj wtedy podkłady poporodowe (np. Bella) – są duże i bardzo chłonne. W żadnym wypadku nie używaj tamponów, ponieważ zwiększają ryzyko zakażenia.

 

Komentarze (2)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

ania
2013-12-29 18:00:55

re: 12 trudnych pytań o połóg

faktycznie nie ze wszystkim mogę się tutaj zgodzić, mój lekarz wspominał że współżycie można rozpocząć po okresie połogu czyli 6 tyg po porodzie a nie 3, choć może to też sprawa indywidualna, ja wtedy też za jego pozwoleniem zaczęłam chodzić na basen, ale przepisał mi do miejscowego stosowania invag dopochwowy lek probiotyczny żeby uzupełnic florę okolic intymnych i nie dopuścić do infekcji, przyznam ze nie od razu go zastosowałam i po pierwszej wizycie trochę piekło ... ale po całęj kuracji już wszystko było ok Czytaj więcej...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
2013-10-23 15:58:35

re: 12 trudnych pytań o połóg

Ale bzdura. Miałam cesarkę i jak zeszło znieczulenie prawie nic nie bolało. Przecież mięśnie i nerwy sa poprzecinane, więc jak ma bolec, skoro nie ma czucia. Jest tylko uczucie silnych zakwasów na brzuchu i tyle. Szwy nawet tak strasznie nie ciągną.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz