13 osób z wirusowym zapaleniem wątroby typu A po spożyciu polskich truskawek

Wszystkie przypadki związane były z wcześniejszym spożyciem deserów lub koktajli owocowych, które bazowały na mrożonych truskawkach sprowadzanych z Polski.

tabletki

Trzynaście przypadków zakażenia wirusem zapalenia wątroby typu A odnotowano w Szwecji. Wśród poszkodowanych są mężczyźni, kobiety i dzieci.

U 11 z nich zarażenie wirusem zostało już potwierdzone, u kolejnych dwóch osób na razie występuje podejrzeniu zatrucia.

Partia truskawek została wycofywana z obrotu, a sprawą zajęły się lokalne władze, szwedzka państwowa agencja zdrowia i narodowa agencja ds. żywności. Za dystrybucję owoców odpowiadają szwedzkie spółki, które sprowadziły mrożonki z Polski i odsprzedały je miejscowym dostawcom żywności i restauracjom.

Szwedzkie władze zapowiedziały dokładniejsze kontrole importowanych owoców z Polski.

 

Komentarze (1)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Przypadek???
2018-07-17 00:43:04

Owoce pochodziły z POLSKIEJ przetwórni, do której owoce zostały dostarczone z trzech gospodarstw, a w każdym z nich pracowali obywatele UKRAINY. - tak wyczytałam gdzieś na kilku stronach informacyjnych. Jakby się zastanowić czy to przypadek czy jakiś cichy spisek, obstawiam drugą wersję. Dlaczego? A to dlatego, że Ukraińcy nie mają naszych książeczek sanepidowskich i nikt faktycznie nie sprawdza ich stanu zdrowia, są tanią siłą roboczą, której nikt nie kontroluje pod k ... tem najważniejszej kwestii- czyli zdrowia i higieny. Uważam, że Ukraińcy powinni przechodzić w Polsce szereg badań przed rozpoczęciem pracy przy żywności, a najprostsza książeczka sanepidowska z naszego kraju pozwoli na wykrycie wielu chorych ludzi. Nie jest tajemnicą, że na Ukrainie panuje wiele groźnych chorób, a medycyna wręcz kuleje, dlatego rozwagi nigdy dość. Teraz to Polska "oberwie" za te truskawki, ale po części sami jesteśmy sobie winni, bo zamiast uważać to robimy wszystko aby taniej, i oto są tego skutki. Czytaj więcej...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz