Co trzeci nowotwór dziecięcy to białaczka

Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Walki z Nowotworami Dziecięcymi. Zarejestruj się w bazie Dawców szpiku i pomóż 7-letniemu Łukaszowi wygrać walkę z chorobą!

Łukasz

Widzicie chłopca na zdjęciu? To Łukasz, ma 7 lat i jedno marzenie: przeżyć. Ty możesz mu pomóc!

7-letni Łukasz ze Śliwic zmaga się z ostrą białaczką limfoblastyczną. Chłopiec w czasie 3-letniej walki z chorobą przeszedł już 58 różnych chemioterapii, poznał zimne szpitalne sale, ból wkłuwania, ciągłe gorączki, a wszystko to na zamkniętym oddziale, za szybą, która oddziela go od normalnego życia i rodziców Szansą na wyzdrowienie chłopca jest znalezienie zgodnego Dawcy i przeszczepienie szpiku.  „Bliźniaku genetyczny” Łukasza – zgłoś się!

Grypa czy rak?

Łukasz w wieku 4 lat złapał wirusa od siostry, która przyniosła go z przedszkola. Dziewczynka wyzdrowiała po 3 dniach. U chłopca rozpoczęła się trwająca trzy tygodnie 39-stopniowa gorączka. To był początek trwającego aż 5 miesięcy diagnozowania, w czasie którego Łukasz przestał chodzić. Podejrzewano u niego grypę, potem zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, a nawet uraz kręgosłupa. W  2015 roku lekarze postawili diagnozę – ostra białaczka limfoblastyczna.

Siostra na pomoc bratu

W ciągu 3 lat chłopiec przeżył dwie wznowy białaczki, śpiączkę farmakologiczną i niezliczone infekcje. W połowie 2017 roku podjęto decyzję o przeprowadzeniu przeszczepienia szpiku. Okazało się, że 8-letnia wtedy siostra Łukasza jest dla niego zgodnym Dawcą. Dzielna dziewczynka bardzo się cieszyła, że może oddać bratu szpik. Natalia nie bała się nawet w momencie, kiedy wieziono ją na zabieg. I jak powiedziała mamie wracając po pobraniu do domu „To jest najwspanialsza rzecz móc uratować życie bratu”.

Niestety w 44 dobie po przeszczepieniu nastąpiła wznowa choroby. Obecnie po kolejnej terapii lekowej, Łukasz został zakwalifikowany do kolejnego przeszczepienia, tym razem od Dawcy niespokrewnionego.

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz