5 nazw medycznych, których nie znamy, a mogą uratować życie

CRP, CA 19-9 czy GGTP to skróty, których niestety nie znamy, a mogą uratować życie naszym maluchom i nam samym.

dziecko leki

Mnogość terminów medycznych i specjalistycznych, z którymi spotykamy się u lekarza, może przyprawić o zawrót głowy. Zwłaszcza, jeżeli z niektórymi z nich stykamy się po raz pierwszy.

Polacy nie orientują się w terminach medycznych stosowanych przez lekarzy. Oczywiście znamy te najbardziej podstawowe lub najczęściej pojawiające się w mediach jak morfologia, USG, rentgen czy tomograf. Zjawisko to wynika m.in. niestety  z niechęci do wykonywania regularnych badań. Należy natomiast pamiętać, że im wcześniej wykryjemy problem, tym większą mamy szansę na powrót do zdrowia – mówi Małgorzata Jackiewicz z SALTUS Ubezpieczenia.

Oto kilka terminów, które warto znać niezależnie od stanu zdrowia i częstotliwości wykonywania badań:

CRP – białko C-reaktywne

Podwyższony poziom białka C-reaktywnego występuje w momencie, kiedy w organizmie istnieje stan zapalny. Może on być wynikiem salmonelli, gronkowca, gruźlicy, czy też zwiastować zawał serca albo chorobę wieńcową. Bardzo wysoki poziom CRP może być również efektem nowotworu. Należy pamiętać, że wynik badania może się zmienić w ciągu 48 godzin, zatem w przypadku podejrzenia groźnego schorzenia specjalista powinien zlecić stały monitoring.

ASO – antystreptolizyna

Słysząc u lekarza skrót ASO warto wiedzieć, że chce on sprawdzić, czy przypadkiem nie doznaliśmy zakażenia paciorkowcem. Obecność paciorkowca grupy A w organizmie może być przyczyną ostrego zapalenia gardła, zakażeń skóry, anginy, zapalenia płuc czy szkarlatyny, ale także lub choroby reumatycznej.

GGTP – gamma-glutamylotransferaza

Analiza stężenia enzymu GGTP jest jednym z badań pozwalających na określenie stanu wątroby. Jego podwyższona obecność może świadczyć o zapaleniu, niedokrwieniu, marskości, czy stłuszczeniu wątroby. Może także być oznaką wirusowego zapalenia lub nowotworu. Wpływ na wynik GGTP mają regularnie zażywane leki na bazie hormonalnej , nasenne, czy psychotropowe. 

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz