7 proc. polskich rodzin nie ma na ogrzewanie i przykręca kaloryfer

Ponad 7 proc. Polaków nie stać na to, aby wystarczająco ogrzać swój dom, żyje więc w "ubóstwie energetycznym" – wynika z danych Europejskiego Urzędu Statystycznego – Eurostat.

zimne mieszkanie

W tych smutnych danych pozytywne jest to, że sytuacja w Polsce jest nieco lepsza niż średnio w całej Unii Europejskiej - unijna średnia kształtuje się na poziomie 9 proc.

Czym jest ubóstwo energetyczne rodzin?

- Jeśli koszt zaspokojenia potrzeb energetycznych jest tak wysoki, że członkowie gospodarstwa domowego stają przed dylematem, czy ograniczać te potrzeby, czy też oszczędzać kosztem innych dóbr, np. na żywności, leków czy edukacji, to mówimy o ubóstwie energetycznym - wyjaśnia Instytut Badań Strukturalnych.

Jeszcze w 2006 r. Polska była w niechlubnej czołówce krajów, po Bułgarii, Portugalii i Cyprze, w których mieszkańcy deklarowali, że nie wystarcza im środków na wystarczające ogrzanie mieszkania. Takiej odpowiedzi ponad 10 lat temu udzieliło aż 28,4 proc. ankietowanych Polaków.

Obecnie jesteśmy lepszym pod tym względem krajem od m.in. Węgrów (9,2 proc.), Chorwatów (9,3 proc.) i Hiszpanów (10,1 proc.), którzy częściej deklarowali ubóstwo energetyczne.

Największy odsetek osób, które twierdzą, że nie są w stanie ogrzać mieszkania, odnotowano w Bułgarii (39 proc.), na Litwie i w Grecji (po 29 proc.), na Cyprze (24 proc.) i w Portugalii (22 proc.).

Natomiast mniej niż 2 proc. populacji narzeka na ten problem w Luksemburgu i Finlandii.

tw

 

 

 

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz