Afery szczepionkowej ciąg dalszy!

Nieodpowiednio przechowywane szczepionki nie były utylizowane, ale podawane dzieciom, nawet noworodkom.

szczepienia noworodkow

Lekarze mogli wiedzieć, że wstrzykują niepełnowartościowy lek. Wadliwe szczepionki mogły zostać podane nawet kilkuset pacjentom, ale sprawa jest jeszcze niewyjaśniona, więc możliwe, że takich przypadków mogły być tysiące.

Jest już pewne, że wadliwe szczepionki podano 300 osobom. W najgorszym wypadku tysiącom. Jestem w szoku. Okrutny brak wyobraźni tych, którzy tak robili – ocenia rzecznik głównego inspektora farmaceutycznego - komentuje Paweł Trzciński, rzecznik głównego inspektora farmaceutycznego.

W grupie szczepionek, które były wadliwe przechowywane są: Euvax B, Engerix B, Bexsero, Clodivac, Boostrix, Typhim VI, Verorab - przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, meningokokom, pneumokokom, tężcowi, gruźlicy, wściekliźnie, ospie wietrznej.

Prokurator generalny Zbigniew Ziobro zapowiedział wszczęcie śledztwa w sprawie podejrzenia narażenia pacjentów na utratę życia lub ciężki uszczerbek zdrowia. Czynności będzie prowadzić prokuratura regionalna w Szczecinie.

Sprawę szczepionek tłumaczy minister zdrowia Łukasz Szumowski:

Ma to związek z huraganem, gdy czasowo nie było dostępu do prądu. Część lodówek w tym okresie nie działa i część szczepionek nie była chłodzona przez pewien czas. Na ile faktycznie były użyte niepełnowartościowe szczepionki, poda Główny Inspektor Farmaceutyczny i Główny Inspektor Sanitarny, bo te organy bezpośrednio odpowiadają za kontrole jakości przechowywania produktów. Przyglądamy się temu bardzo dokładnie. Oczywiście jeżeli występuje sytuacja, w której są użyte jakiekolwiek specyfiki niezgodnie z prawem, przewidziane są wówczas istotne konsekwencje – mówi minister Łukasz Szumowski.

Komentarze (1)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

mib
2018-02-22 14:11:13

https://wiadomosci.wp.pl/afery-szczepionkowej-mozna-bylo-uniknac-wystarczylo-zastosowac-te-metode-6222366934181505a

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz