Czy akupunktura może leczyć niepłodność? Naukowcy to sprawdzili

Od wieków chińscy medycy rekomendują tę formę terapii, jest ona popularna także w Europie.

Akupunktura a niepłodność

Gdy pojawiają się problemy z płodnością i nadal nie ma upragnionych dwóch kresek na teście, człowiek jest gotów na wiele. Gdy tradycyjne metody zawodzą, panie są skłonne wypróbować nawet metody niekonwencjonalne, jedną z nich jest akupunktura. Metoda tama przywracać zrównoważony przepływ energii tzw. chi. Od lat mówi się, że akupunkturą można leczyć wiele kobiecych problemów związanych z niepłodnością.

- Od kilku lat coraz popularniejszą metodą leczenia zaburzeń owulacji związanych z PCOS jest akupunktura. Decyduje się na nią coraz więcej pacjentek. Dlatego zdecydowaliśmy się zbadać, czy ta tradycyjna chińska technika medyczna może służyć jako kuracja uzupełniająca dla leczenia klomifenem (popularny lek hormonalny używany w leczeniu niepłodności z powodu zaburzeń owulacji) w celu zwiększenia szans na zajście w ciążę - mówi prof. Richard S. Legro, położnik i ginekolog z Penn State College of Medicine.

Prof. Legro przeprowadził randomizowane, wieloośrodkowe badanie kliniczne obejmujące 1000 chińskich kobiet cierpiących z powodu PCOS. Pacjentki podzielono na cztery grupy, a każda z grup otrzymała inną terapię. Badacze sprawdzili, czy kobiety, które otrzymały terapię złożoną z akupunktury oraz klomifenu, mają lepsze wyniki leczenia niż panie, który otrzymały tylko akupunkturę (i placebo) lub tylko klomifen (i akupunkture placebo) lub lek placebo wraz z akupunkturą placebo.

Zabiegi akupunktury (aktywnej oraz placebo) przeprowadzano u uczestniczek dwa razy w tygodniu, a leki (klomifen lub placebo) podawano im przez pięć dni w ciągu każdego cyklu owulacji przez okres do sześciu miesięcy. Ani pacjentki, ani lekarze nie wiedzieli o rodzaju stosowanych leków, ani akupunktury. Eksperyment trwał 10 miesięcy, a autorzy badania przyznają, że wyniki badania ich zaskoczyły.

 

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz