Komary, osy, pszczoły... Jakie objawy występują po ukąszeniu, gdy dziecko uczulone jest na jad owadów?

Warto wiedzieć, jak postępować, gdy u dziecka pojawią się objawy alergii na jad.

Alergia na jad owadów

Alergia na jad owadów jest jedną z częstszych przyczyn reakcji anafilaktycznej. Do najbardziej “uczulających owadów" należą pszczoła, trzmiel, osa, szerszeń i klecanka. Jad tych owadów zawiera enzymy, na które układ immunologiczny zazwyczaj reaguje miejscowo (obrzęk, zaczerwienienie), ale może zareagować także cały organizm i mogą się pojawić reakcje ze strony skóry, przewodu pokarmowego, oddechowego i krążenia.

Każdy z powyższych owadów żądli nieco inaczej, np. żądło osy przypomina szpadę i może być użyte do żądlenia wielokrotnie. Pszczoła i trzmiel żądli, jeśli są drażnione. Żądło pszczoły zakończone jest specjalnym haczykiem, co powoduje, że po użądleniu pozostaje w skórze wraz z woreczkiem jadowym. Pszczoła może żądlić tylko raz, po czym ginie. Duże podobieństwo pod względem składu jadu występuje w obrębie tej samej rodziny owadów, np.: pszczoła-trzmiel, osa-szerszeń. Najwięcej jadu pozostawia szerszeń, najmniej osa.

Najczęściej użądlenie owadów błonkoskrzydłych powoduje tylko objawy miejscowe w postaci bólu, zaczerwienienia i obrzęku (opuchlizny) w miejscu użądlenia.

Jak się objawia alergia na jad?

Najczęściej po użądleniu występują obrzęk z zaczerwieniem w miejscu użądlenia, niewielkich rozmiarów, ustępujący do kilku godzin. Jest to normalna reakcja na użądlenie występująca u osób nieuczulonych.

U dzieci uczulonych na jad owada objawy reakcji alergicznej pojawiają się bardzo szybko po użądleniu (od kilku do kilkunastu minut, rzadziej do kilku godzin). Im szybciej pojawią się objawy, tym bardziej gwałtowny przebieg reakcji. Może to być bolesny obrzęk z zaczerwienieniem o średnicy ponad 10 cm, swędzący lub piekący, ustępujący dłużej niż 24 godziny. Nie jest ona zazwyczaj groźny, o ile użądlenie nie nastąpiło w okolicach gardła czy krtani.

Inną reakcją alergiczną może być pokrzywka. Warto wiedzieć, że w tym przypadku przy kolejnym użądleniu reakcja może być mocniejsza.

 

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz