Alergia na leki u dziecka? To warto wiedzieć!

Choć leki mają pomagać, dziecko może być nadwrażliwe na pewne składniki.

leki

Alergia to nieprawidłowa odpowiedź układu immunologicznego w tym przypadku na lekarstwo, które mu podałaś. Alergia taka występuje zazwyczaj przy pierwszym kontakcie z daną substancją. Układ immunologiczny może uznać ją za szkodliwą i wytwarza przeciwciał dając sygnał organizmowi do "zniszczenia" niebezpieczeństwa.

Oprócz reakcji alergicznej mogą wystąpić działania niepożądane, dla tego zawsze przed podaniem leku koniecznie przeczytaj ulotkę i rubrykę "działania niepożądane". Czasem takie działania niepożądane mogą być podobne do objawów alergii, a nie ma żadnej odpowiedzi od strony układu immunologicznego.

Jeśli u dziecka wystąpiła reakcja alergiczna, koniecznie zapisz sobie, co to było, by w przyszłości poprosić lekarza o zamiennik.

Najczęściej uczulają antybiotyki z grupy penicylin (np. penicylina, amoksycylina) i te, które zawierają sulfonamidy (np. popularny Biseptol), niesterydowe leki przeciwzapalne, leki przeciwpadaczkowe, preparaty stosowane w leczeniu nowotworów i tzw. Biologiczne, stosowane leczeniu chorób autoimmunologicznych.

Jak często występuje alergia na leki? Reakcje alergiczne na leki nie są najczęstszym rodzajem niepożądanych działań leków. Stanowią one od 3% do 10% wszystkich działań niepożądanych wywoływanych przez leki.

 

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz