Antykoncepcja hormonalna zmniejsza ryzyko zachorowania na…

Właśnie opublikowano wyniki najdłuższych badań na temat skutków ubocznych tabletek antykoncepcyjnych.

antykoncepcja

Na łamach "American Journal of Obstetrics and Gynaecology" opublikowano najnowsze badania dotyczące antykoncepcji. Badacze przyjrzeli się 46 tysiącom kobiet oraz temu, jaki rodzaj antykoncepcji stosowały. Badania trwały aż 44 lata i to najdłuższe badania w tym obszarze. Pierwsze kroki ku dokładnemu poznaniu działania antykoncepcji hormonalnej rozpoczęto w 1968 roku w Roylal College of General Practictioners`. Okazuje się, że antykoncepcja hormonalna ma zapobiegać zachorowaniom na raka. Wyniki te są przełomem w ginekologii i onkologii.

Tabletki antykoncepcyjne - co o nich wiesz? Więcej >>>

Według naukowców ryzyko rozwinięcia się choroby w przypadku kobiet zażywających tabletki jest wiele mniejsze niż u kobiet, które nigdy nie zażywały pigułek. Co więcej, okazało się, że zażywanie tabletek w wieku reprodukcyjnym wcale nie zwiększa ryzyka zachorowania na inne nowotwory (jak do tej pory uważano). Jak wynika z powyższych badań kobiety, które zażywały tabletki antykoncepcyjne regularnie, prawdopodobnie nie zachorują na nowotwór jelit (ryzyko mniejsze o 19%), błony śluzowej macicy (ryzyko mniejsze o 34%) oraz jajników (ryzyko mniejsze o 33%). 

- Ochronne korzyści z zażywania tabletek w latach reprodukcyjnych trwają przynajmniej przez 30 lat od zakończenia terapii. Byliśmy także zainteresowani, jaki jest ogólny bilans występowania wszystkich typów raka u kobiet, które zażywały tabletki w późniejszym etapie życia. Nie znaleźliśmy dowodu na zwiększone ryzyko zachorowania na nowotwór u starszych, przekwitających pacjentek – powiedziała doktor Lisa Iversen w rozmowie z serwisem Independent.co.uk.

Pamiętaj, że tabletki antykoncepcyjne powinny być jednak odpowiednio dobrane przez ginekologa. Źle dobrane mogą być niebezpieczne dla organizmu.

Jak działają tabletki antykoncepcyjne? Więcej >>>

db

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz