Antykoncepcja po porodzie - na co się zdecydować?

Świeżo upieczone matki często zastanawiają, kiedy mogą wrócić do pełnej aktywności seksualnej i w jaki sposób się zabezpieczyć.

rodzina

Zacznijmy od tego, kiedy po porodzie kobieta może rozpocząć współżycie. Nie jest bowiem prawdą, że do aktywności seksualnej można wrócić zaraz po rozwiązaniu. Ginekolog prof. Romuald Dębski, ekspert programu „Zdrowa Ona” zwraca uwagę, że w okresie popołogowym zalecana jest wstrzemięźliwość seksualna – od czterech do sześciu tygodni od porodu.

„Jest to przede wszystkim podyktowane koniecznością gojenia się ran porodowych, wywołanych np. w wyniku pęknięcia krocza podczas porodu czy założeniem szwów po porodzie metodą cesarskiego cięcia. Z dróg rodnych wydobywają się tzw. odchody połogowe, które świadczą o tym, że proces gojenia ran jeszcze się nie zakończył. Zbyt wczesne rozpoczęcie współżycia zakładającego pełną penetrację partnera może grozić wystąpieniem infekcji dróg rodnych” – podkreśla prof. Dębski.

Karmienie jako antykoncepcja?

Kobiety, które już wrócą do aktywności seksualnej, często są przekonane, że karmienie piersią jest wystarczającą metodą chroniącą przed ciążą – powołują się na tzw. niepłodność laktacyjną. I rzeczywiście, u wielu matek w okresie karmienia piersią, poprzez występowanie wysokiego poziomu prolaktyny, dochodzi do tymczasowego zaniku krwawienia miesięcznego. Uwaga jednak – nie oznacza to braku owulacji. Karmienie piersią nie zabezpiecza zatem przed zajściem w ciążę. Należy zadbać w tym okresie o odpowiednią metodę antykoncepcji.

Warto wiedzieć, że istnieją metody antykoncepcji hormonalnej przeznaczone specjalnie dla karmiących kobiet – należą do nich preparaty jednoskładnikowe zawierające progesteron lub jego pochodne takie jak progestagen lub dezogestrel, które nie przedostają się z mlekiem matki do organizmu dziecka. Należy je przyjmować zawsze po konsultacji z lekarzem. Mitem jest zatem twierdzenie, że w połogu można stosować wyłącznie naturalne metody zapobiegania ciąży.

Komentarze (3)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
2014-10-29 13:10:08

re: Antykoncepcja po porodzie - na co się zdecydować?

My wybraliśmy prezerwatywy, a kiedy płodność wróci mi do normy chcę stosować npr, kupiłam już komputer cyklu do pomocy :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
diana
2013-12-29 19:13:11

re: Antykoncepcja po porodzie - na co się zdecydować?

antykoncepcja hormonalna, niestety mimo że przynajmniej dla mnie najwygodniejsza i praktycznie niezawodna, wiąże się z wieloma skutkami ubocznymi dlatego ja raz dziennie biorę harmonellę która chroni mój układ krążenia, wątrobę czy serce, a najwięcej właśnie chyba się słyszy o zakrzepicy która może grozić przy antykoncepcji hormonalnej, ten suplement ma też jeszcze inne korzystne właściwości np zawsze miałam problem z paznokciami a teraz bardzo mi się wzmocniły, włos ... y także mam ładniejsze Czytaj więcej...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Podpis...
2013-11-22 13:52:14

re: Antykoncepcja po porodzie - na co się zdecydować?

Napisz komentarz...bnioklln. Njujjjjkkkjjnnn .ln.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz