Czy osoby z autyzmem powinny mieć dzieci?

Nasze społeczeństwo wyraża wysokie poparcie dla osób z autyzmem. Czy powinny one jednak zakładać rodziny i mieć dzieci?

autyzm rodzina

Większość Polaków nie miałaby najmniejszego problemu z zaakceptowaniem osoby autystycznej jako współtowarzysza zabaw własnego dziecka, sąsiada lub współpracownika.

Z drugiej strony prawo do małżeństwa oraz posiadania dzieci przez osoby z autyzmem budzi wśród Polaków kontrowersje. Dlaczego tak się dzieje?

Raport przygotowany przez Fundację JiM, na podstawie badań przeprowadzonych przez Maison & Partners w grudniu 2017 r., wskazuje, że 83 proc. Polaków spotkało się z pojęciem „autyzm”, jednak aż 95 proc. spośród badanych nie potrafi wyjaśnić czym on właściwie jest.

Polacy nie wiedzą też, jak częsty jest autyzm - dziecko z autyzmem diagnozuje się 1 raz na 100 urodzeń, a nie na 1000 czy 10.000 jak odpowiadają respondenci.

74 proc. ankietowanych nie wie jakie są przyczyny występowania autyzmu. Ponad 10 proc. twierdzi, że autyzmem można się zarazić przez złe wychowanie bądź szczepienie dzieci.

Respondenci potwierdzają, że popkultura ma duży udział w poznawaniu i rozumieniu świata. Deklarują, że czerpią swoją wiedzę o autyzmie głównie z filmów czy seriali (54 proc.) – bo kto nie widział „Rain Mana” z Dustinem Hoffmanem?

Warto jednak nie ufać ślepo popkulturze – 44 proc. Polaków kojarzy autyzm z występowaniem ponadprzeciętnych umiejętności. Zespół sawanta (z fran. savant, czyli uczony) to stan, gdy osoba niepełnosprawna intelektualnie jest wybitnie uzdolniona. W rzeczywistości pojawia się on zaledwie u co dziesiątej osoby z autyzmem.

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz