Czy mamy eksplozję autyzmu?

Dziś znacznie częściej niż trzydzieści lat temu stawia się diagnozę zaburzeń ze spektrum autyzmu u dzieci.

dziecko z autyzmem

Jeszcze w latach 80. uważano autyzm za rzadką chorobę. Szacowano, że zapada na nią zaledwie jedna na 2,5 tys. osób. Obecnie ocenia się, że zaburzenia ze spektrum autyzmu dotyczą od 1 do 3 proc. populacji.

Pamiętamy sceny ze słynnego filmu „Rain Man”, którego bohaterem jest autystyczny, dojrzały mężczyzna. Pierwowzorem głównego bohatera jest Kim Peek, upośledzony, ale niezwykle uzdolniony człowiek cierpiący na autyzm dziecięcy. Bo ok. 10 proc. (a według niektórych badań nawet 30 proc.) pacjentów z zaburzeniami autystycznymi dysponuje szczególnie wysokimi umiejętnościami w wąskim zakresie - tzw. umiejętnościami sawantycznymi.

Autyzm dziecięcy to złożone zaburzenie funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego. Charakteryzuje się zakłóceniami w zdolności komunikowania uczuć i budowania relacji z ludźmi, zubożeniem i stereotypowością zachowań oraz trudnością integracji wrażeń zmysłowych. Alienacja chorych do świata własnych przeżyć sprawiła, że zaburzenie nazwano autyzmem - od starogreckiego „autós”, czyli „sam”.

Fazy rozwoju

Z diagnozą autyzmu sprawa nie jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać. Obecnie w USA i wielu innych krajach kryteria decydujące o postawieniu diagnozy są znacznie mniej surowe niż wcześniej. Eksperci w ciągu ostatnich ostatnich lat rozszerzyli także pojęcie autyzmu. W efekcie, w USA odnotowano ogromny wzrost liczby zachorowań, zaś np. w Anglii, gdzie kryteria diagnostyczne się nie zmieniły, nie rejestruje się aż takiego wzrostu liczby nowych przypadków choroby.

Zaburzenie w pierwszym okresie dotyczy głównie nieprawidłowości w rozwoju odbierania i przetwarzania bodźców sensorycznych. Przejawia się to m.in.:

  • problemami w nawiązywaniu kontaktu wzrokowego,
  • braku lub osłabieniu reakcji na bodźce dźwiękowe, zwłaszcza na wołanie po imieniu,
  • może także występować nadwrażliwość na dotyk, światło, dźwięki.

Przejawy autyzmu mają bardzo zróżnicowany charakter i mogą mieć różne symptomy i nasilenie. Dlatego w medycynie używa się określenia „spektrum zaburzeń autystycznych”.

 

Komentarze (1)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

jaaa
2017-11-06 18:18:51

Jak tylko pierwsze zdanie przeczytałam to mi się po prostu żołądek przekrecil. Prosze udostępnić te badania.właśnie, że takich badań nie ma!! I jeszcze w bezczelny sposób próbuje się winę częstego występowania autyzmu rodzicom.żenada i wstyd.mamy nie dajcie się oglupiac! !!!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz