Badamy piersi!

Jeśli skończyłaś już 20 lat, możesz sama badać swoje piersi. Badanie wykonuj regularnie i nie bój się zaufać swoim dłoniom. Pamiętaj, że nie badasz się po to, aby znaleźć guza, ale po to, aby upewnić się, że go nie ma. Jakie są zasady samobadania piersi?

piersi

Piersi to skarb

Trzeba o ten skarb dbać. Samobadanie piersi najlepiej wykonać tydzień po miesiączce, a po menopauzie, należy się badać raz w miesiącu, w ustalonym dniu. Kiedy wyczujesz coś niepokojącego nie zwlekaj z wizytą u lekarza! Nie stresuj się, jeśli wyczujesz guzek – nie każdy guzek jest rakiem, ale każda zmiana musi być skontrolowana u specjalisty. Niegroźne choroby piersi to zwyrodnienie torbielowate (u kobiet między 30. a 50. rokiem życia) lub włókniakogruczolaki (u nastolatek i 20-latek). Mimo regularnego samobadania piersi, nie zapomnij o badaniach kontrolnych u lekarza ginekologa (czasem o badanie piersi trzeba się upomnieć).

 

Komentarze (1)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Dorcia
2017-11-13 14:53:22

Dobrze, że poruszacie ten temat. Ostatnio byłam w szoku jak dowiedziałam się, że chyba połowa moich koleżanek w ogóle nie bada piersi, ewentualnie raz na rok czy dwa idą na usg. Moim zdaniem to o wiele za mało, bo słyszałam o przypadkach gdy rak rozwinął się w kilka miesięcy. Dlatego własnie tak ważne jest badanie co miesiąc. Ja sobie nawet kupiłam braster, to pewniejsze niż samo badanie palcami.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz