Bądź świadoma jak Angelina Jolie. Badanie, które może uratować życie

Zabiegi, którym poddała się Angelina Jolie to nie fanaberia ani też wynik nowego trendu. To dowód na to, że ta kobieta, matka sześciorga dzieci, jest świadoma zagrożeń.

Angelina Jolie

Dwa lata temu świat obiegła informacja, że Angelina Jolie poddała się zabiegowi operacji podwójnej mastektomii, aby uniknąć zachorowania na nowotwór piersi. W ostatnim czasie miała zabieg usunięcia jajników i jajowodów. Na jej decyzje wpłynął wynik badania, który ujawnił, że posiada mutację genu BRCA1. Zwiększa ona ryzyko rozwoju nowotworów piersi i jajników, przez które sławna aktorka straciła swoje bliskie krewne (matka Angeliny zmarła na nowotwór jajnika). W licznych wywiadach Angelina podkreśla, że mówi głośno o swoich przeżyciach, aby zwrócić uwagę na to, jak ważna jest profilaktyka i świadome dbanie o swoje zdrowie.

BRCA1 i BRCA2

Mutacje genów BRCA1 i BRCA2 zwiększają predyspozycje do zachorowania na raka piersi i jajników i są najczęstszą przyczyną rozwoju tych chorób u kobiet. Mówiąc w dużym uproszczeniu, geny BRCA1 i BRCA2 są odpowiedzialne za procesy naprawcze DNA – ich mutacja sprawia, że w wyniku podziału rośnie liczba komórek z wadliwymi chromosomami, co sprzyja powstaniu nowotworu. Warto dodać, że problem może dotyczyć również mężczyzn - mutacje w tych genach przyczyniają się  u nich do nowotworów prostaty, okrężnicy i sutka.

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz