Ból głowy u młodej matki - przyczyny, objawy i leczenie

Aż 65% Polaków uskarża się na bóle głowy, dlatego są one uważane za najczęściej występujące dolegliwości bólowe. Dla jednych stanowią poczucie dyskomfortu, dla innych przeszkodę w normalnym funkcjonowaniu. Rocznie około 15% osób cierpi na bóle głowy uniemożliwiające wykonywanie zwyczajnych czynności, a tym samym wpływające na jakość życia. Jakie są przyczyny bólu głowy, co powinno niepokoić i jak się go pozbyć?

Czym jest ból głowy?

Ból jest konsekwencją drażnienia obwodowych receptorów bólowych, z którym zdrowy organizm zazwyczaj sobie radzi usuwając przyczynę. Jeśli jednak ból nie ustępuje, może to oznaczać, że drogi przewodzenia bólu doznają uszkodzenia lub generują niewłaściwy sygnał. W takiej sytuacji ból głowy jest skutkiem wrażliwych na ból dróg układu obwodowego lub ośrodkowego układu nerwowego. Jest to zatem negatywne wrażenie zmysłowe i emocjonalne.

Ból głowy opisujemy najczęściej jako ucisk, pulsowanie lub ćmienie i lokalizujemy go na powierzchni skóry, lub głęboko, wewnątrz czaszki. Ponieważ ból jest pojęciem bardzo subiektywnym, przy pierwszej diagnozie trudno określić co go powoduje. W ramach ogólnej klasyfikacji bóle głowy dzielimy na pierwotne, czyli samoistne, oraz wtórne, inaczej zwane objawowymi.

Przyczyny bólu głowy
 
Za wtórne bóle głowy odpowiedzialny jest szereg rozmaitych czynników. Niejednokrotnie stanowią one objaw określonej choroby lub są następstwem innych chorób, np. zapalnych, naczyniowych czy nowotworowych. Mogą również wystąpić w wyniku zaburzeń hormonalnych, a także z bardziej prozaicznych przyczyn, jak zanieczyszczone powietrze, zatrucia czy wahania nastrojów.
 
Poniżej prezentujemy najczęstsze przyczyny bólu głowy.
Bóle na skutek infekcji.
Choroby wywołane infekcją najczęściej przebiegają z gorączką, a jednym z jej objawów jest właśnie ból głowy. Zwykle mija on wraz z ustąpieniem infekcji. Drugą, najczęstszą przyczyną przewlekłych bóli głowy na tle zakażenia infekcyjnego lub bakteryjnego jest zapalenie zatok przynosowych i błon śluzowych. Czasem ból głowy towarzyszy także infekcji zęba lub zapaleniu ucha.
Bóle związane ze zmianami zwyrodnieniowymi.
Spowodowane są najczęściej zwyrodnieniami odcinka szyjnego kręgosłupa. Bólowi mogą towarzyszyć zawroty głowy i promieniowanie w kierunku barku.
Bóle związane z nadciśnieniem tętniczym.
Charakterystyczną cechą tego rodzaju bólu jest ucisk tylnej części głowy.
Bóle związane z nerwobólami nerwów czaszkowych.
Najpospolitszą odmianą są napadowe, powtarzające się bóle jednej strony twarzy.
Bóle spowodowane chorobami oczu.
Zarówno niekorygowana wada wzroku, źle dobrane soczewki, jak i jaskra czy problemy z ciśnieniem w oczach, mogą mieć konsekwencje w postaci dolegliwości bólowych.
Bóle spowodowane zatruciem chemikaliami.
Tego rodzaju dolegliwości mogą pojawić się po zatruciu alkoholowym lub w wyniku wdychania toksyn zawartych np. w farbach, lakierach i preparatach chemicznych.
Polekowe bóle głowy.
Występują jako efekt uboczny zażywania leków.
Bóle głowy w wyniku ciężkich chorób.
Niektóre bóle głowy występują w konsekwencji chorób zagrażających zdrowiu i życiu pacjenta. Należą do nich np. guzy mózgu, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych czy krwawienie podpajęczynówkowe po pęknięciu tętniaka.
Ból głowy może również stanowić odrębną jednostkę chorobową i wówczas klasyfikujemy go jako ból samoistny, czyli pierwotny. Najczęstszymi przypadłościami tego rodzaju są migreny, napięciowe bóle głowy oraz bóle klasterowe.
 
Napięciowe bóle głowy to dolegliwość, na którą najczęściej uskarżają się osoby zestresowane, przepracowane i zmęczone. Przyczyny napięciowego bólu głowy nie zawsze są oczywiste. Zarówno silne emocje, brak snu, wahania ciśnienia atmosferycznego, hałas, jak i modny w ostatnim czasie smog – mogą być jego przyczyną. Częste występowanie napięciowych bóli głowy powodowane jest również licznymi środkami konserwującymi zawartymi w żywności.
 
Migreny cechują napadowe, nawracające i niezwykle silne bóle głowy. Charakterystycznym, choć nie koniecznym ich objawem jest tzw. aura, polegająca na zaburzeniu pracy zmysłów (głównie węchu i słuchu) na krótko przed wystąpieniem silnego ataku. Migrenom towarzyszą często nudności, wymioty i światłowstręt. Migrenowe bóle głowy mogą trwać wiele godzin, a nawet dni. Przyczyny pojawiania się migren nie są do końca zbadane. Za ich występowanie mogą odpowiadać te same czynniki, które wywołują napięciowy ból głowy.
 
Klasterowy ból głowy to, spośród wymienionych bóli samoistnych, najrzadziej występująca dolegliwość. Ból klasterowy, zwany bólem Hortona, charakteryzuje się bolesnością okolicy oka – gwałtownie narastającą i rozprzestrzeniającą się na połowę twarzy. Objawom może towarzyszyć łzawienie i zatkany nos. Ataki trwają od kilkunastu do kilkudziesięciu minut i powtarzają się wielokrotnie w ciągu dnia. Klasterowy ból głowy może trwać nawet kilka miesięcy. Jak walczyć z bólem mięśni i pleców.
 
Leczenie, czyli co na ból głowy?
 
Przy objawowych bólach głowy, po ustaleniu przyczyn dolegliwości, stosuje się leczenie odpowiednie dla danej jednostki chorobowej. Kluczowym elementem leczenia tego rodzaju bólu jest więc bezbłędna diagnostyka. Podstawą terapii pierwotnych bóli głowy są odpowiednio dobrane środki przeciwbólowe, takie jak kwas acetylosalicylowy, ibuprofen czy paracetamol.
 
Częsty ból głowy czy postępujący stan zapalny warto zatrzymać farmakologicznie. Badania dowodzą, że odpowiednio szybko przyjmowane środki na ból głowy zapobiegają ekspansji bólu. Innymi słowy: po środek przeciwbólowy sięgamy, zanim nastąpi kumulacja bólu. Zapobiegnie to wyłączeniu nas z codziennych czynności.
 
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!
Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz