Bóle brzucha u dziecka

Jakie są najczęstsze przyczyny dolegliwości, jakie objawy każda mama powinna uznać za alarmujące i jak zapobiegać brzuszkowemu dyskomfortowi już od 1. dnia życia malucha?

dziecko

Brzuch to miejsce, które maluchy najczęściej wskazują jako źródło bólu. Czasami dziecko pokazuje na brzuszek, ponieważ nie potrafi jeszcze trafnie zlokalizować przykrego odczucia. W większości przypadków jednak wskazanie jest zasadne. Ból brzucha jest bowiem jedną z najpowszechniejszych dolegliwości wśród maluchów. Najczęściej ma charakter czynnościowy i wynika z zaburzenia pracy układu pokarmowego, któremu towarzyszą biegunka, zaparcia, nudności czy wymioty. Jakie są przyczyny bólu brzucha? Które objawy uznaje się za alarmujące? Czy w walce z zaparciami warto sięgnąć po probiotyki?

Dolegliwości brzuszkowe pogorszają jakość życia naszych maluchów i przysparzają nam samym wiele zmartwień. Bóle mogą mieć charakter przewlekły – trwać dłużej niż 3 miesiące bądź napadowy – ustępować po kilkunastu godzinach. W przypadku, gdy dolegliwości regularnie pojawiają się i znikają, mówimy o bólu nawracającym. Nieprzyjemne uczucie może mieć różne trwanie i natężenie, ale jego odbiór jest zawsze subiektywny i zależy od naszych indywidualnych uwarunkowań. To jak dziecko znosi dolegliwość zależy od jego progu bólu, jak również ogólnego samopoczucia czy stanu emocjonalnego. Brzuszek będzie bolał bardziej, jeśli doznaniu towarzyszy dodatkowo np. lęk czy stres – mówi Agnieszka Pawłowska-Wypych, biotechnolog, honorowy członek Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego.

Komentarze (3)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

jarla
2016-07-13 13:29:38

re: Bóle brzucha u dziecka

Ja acidolakiem już z niejedną biegunkę walczyłam u swoich dzieciaków. Bardzo dobrze dobrane szczepy bakterii powodują, że flora bakteryjna wraca do równowagi i biegunka ma znacznie łagodniejszy przebieg. No i też odporność się wzmacnia

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Betty
2016-05-14 17:43:38

re: Bóle brzucha u dziecka

ta dzidzia na zdjęciu jest po prostu boska. Co do leczenia problemów brzuszkowych to u mnie zawsze się sprawdza leciutka dietka, ciepła herbatka lub rumianek i acidolac podawany przez kilka dni i perystatyka wraca do normy, brzuszek nie boli a dziecko czuje sie wyśmienicie.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
kasia
2015-03-31 00:33:41

re: Bóle brzucha u dziecka

moje dziecko już nie raz miało biegunkę i na reszcie znalazłam doustny płyn nawadniający który na tyle smakuje mojemu dziecku że nie muszę jej go wciskać to orsalit nutris, ma mało wyczuwalny słony smak a dodatkow dzięki laktoalbuminie ma również właściwości odżywcze

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz