Bóle wzrostowe: Gdy maluch w nocy budzi się z płaczem i narzeka na ból nóg

Dowiedz się, jak rozpoznać i łagodzić bóle wzrostowe.

Bóle wzrostowe u dziecka

Twoje dziecko narzeka na ból nóżek, czasem budzi się z płaczem i łapie się za nie? Najpewniej to bóle wzrostowe, które nie są groźne, ale mogą być bardzo nieprzyjemne dla malucha. Na ten rodzaj bólu mogą się skarżyć dzieci od 4 do 12 roku życia, ale zdarza się i młodszym malcom. Ból pojawia się nagle zazwyczaj wieczorem lub w nocy. "Napad" taki może trwać od 10 do 30 minut, ataki bólu ujawnia się co kilka tygodni albo miesięcy.

Mniejsze dziecko nagle wybudzone ze snu łapie się za nóżki z płaczem i nie zawsze jest w stanie wyjaśnić, co się dzieje lub nie potrafi sprecyzować, gdzie dokładnie boli. Większe dziecko może się skarżyć na ból nóg w okolicach ud, łydek, a także pod kolanami. Ból stosunkowo szybko mija, a na nóżkach nie ma żadnych śladów jak obrzęki czy zaczerwienienia.

Przyczyn bólów wzrostowych do końca nie udało się ustalić. Wiadomo, że są związane ze wszystkim wzrostem dziecięcych kości. Niektórzy zauważają, że bóle pojawiają się po większej aktywności i ruchliwości dziecka. Są też teorie, które dopatrują się przyczyny w zaburzeniach budowy ciała. 

 

Komentarze (4)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
2017-01-22 18:57:14

Główną przyczyną jest niedobór witaminy D. U mojego synka po suplementacji przeszły tzw. bóle wzrostowe.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Asia
2017-01-22 18:43:41

Moja córka bardzo szybko rosła i często ją nóżki w nocy bolały. Idealnie sprawdził się wtedy AMOL, krótkie nasmarowanie nóżek i pod kołdrę. Kto by w nocy dziecko wyciągał w nocy do kąpieli!? Leki przeciwbólowe doustne też niepotrzebne.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
2017-01-22 12:10:15

Moja córka też tak miała. Podaliśmy małą dawkę paracetamolu hasco i powoli zasnęła.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
2017-01-22 11:29:45

Moja koleżanka podawała dziecku aloes do picia z biosiarką na takie bóle Ja osobiście stosuje go na różne bóle stawów i mogę polecić Mogę opowiedzieć jak działa i gdzie dostać sprawdzony jeśli ktoś będzie zainteresowany

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz