Bycie samotną matką szkodzi zdrowiu

Do takich wniosków doszli naukowcy. Okazuje się, że niebezpieczne choroby zagrażają samotnym mamom dużo bardziej niż mężatkom.

samotna matka

Na Uniwersytecie Medycznym w Rotterdamie przeprowadzono badania na 17 tys. kobiet z Europy i Stanów Zjednoczonych. Naukowcy odkryli, że samotne matki są o 40% bardziej narażone na choroby serca i aż o 74% na udar mózgu w stosunku do mężatek. Jak to możliwe?

Naukowcy nie mają wątpliwości, że główną przyczyną problemów ze zdrowiem u samotnych matek jest stres. Kobiety bez partnera i dodatkowego wsparcia finansowego są zmęczone i zestresowane, a długotrwałe osłabienie pogarszają stan ich zdrowia. Niestety samotne panie też, częściej niż mężatki, sięgają po używki takie jak papierosy i alkohol, co nie jest bez znaczenia dla stanu ich zdrowia.

Pod wpływem permanentnego stresu rośnie stężenie kortyzolu. Hormon ten obkurcza naczynia krwionośne, co prowadzi do podwyższenia ciśnienia tętniczego, a nadciśnienie zwiększa ryzyko rozwoju chorób układu krążenia. Dlatego samotne mamy częściej narażone są na udar mózgu, zawał serca czy miażdżycę.

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz