Cesarskie cięcie - czy ma związek z nadwagą u dzieci?

Najnowsze badania pokazują, że dzieci urodzone drogą cesarskiego cięcia są bardziej zagrożone otyłością. Zobaczcie zdjęcia naprawdę otyłych niemowląt.

dziecko

Dzieci urodzone przez cesarskie cięcie mają nadwagę częściej, niż dzieci urodzone drogami natury i ryzyko to jest u nich wyższe o 26%. Źródłem tych danych są ostatnie badania przeprowadzone przez Imperial College w Londynie.

Wyniki badań opublikowane pod koniec lutego w magazynie naukowym PLoS ONE pokazały, że wskaźnik BMI dzieci urodzonych drogą cesarskiego cięcia jest o połowę jednostki większy, niż u dzieci urodzonych siłami natury.

Liczba cięć cesarskich wciąż rośnie. Ten sposób rozwiązania ciąży powinien stanowić nie więcej, niż 15% wszystkich porodów, a niestety, w większości krajów jest częstszy, nawet ponad dwukrotnie.

W związku z tym naukowcy podkreślają, że należy robić tak wiele, jak to możliwe, by uświadamiać matkom, jakie są długofalowe skutki cesarskiego cięcia.

Istnieją sytuacje, kiedy cesarskie cięcie jest jedynym i najlepszym rozwiązaniem dla mamy i dziecka. Niektóre cesarskie cięcia ratują życie, to nie podlega dyskusji.

Jednak nie oszukujmy się, wiele kobiet wybiera cesarskie cięcie z wygody, ze strachu przed bólem porodowym lub z innych, mało istotnych dla zdrowia pobudek, a za pieniądze zawsze znajdą się lekarze, którzy cc wykonają. Zatem nie pozostaje nic innego, jak ukazywać kobietom potencjalne skutki wyboru tej nienajlepszej drogi, podnosić ich świadomość w tym zakresie.

Naukowcy chcą dalej badać związek otyłości z cesarskim cięciem, by wykluczyć lub potwierdzić ponad wszelką wątpliwość, czy istnieje bezpośredni związek przyczynowo-skutkowy między nimi, czy może w grę wchodzą jeszcze inne czynniki. Na przykład otyłość matki. Cesarskie cięcie wykonuje się bowiem częściej u kobiet otyłych niż szczupłych.

Na pewno faktem jest, że dzidziuś, który rodzi się przez cesarkę, ma inną florę bakteryjną w jelitach, niż maluszek urodzony przez pochwę. W drugim przypadku dobrych bakterii jest więcej. Ma to duży wpływ na przemianę materii u dziecka.

Mniej więcej 1 na 4 porody w Anglii to cesarskie cięcie, w Polsce ponad 30%. Obejrzyjcie zdjęcia niemowląt z nadwagą na następnych stronach. To urocze słodziaki, jednak niestety, ważą za dużo. Zauważcie, że większość bobasków ma skośne oczka lub śniadą skórę. Otóż aż 60% ciąż w Chinach i prawie 50% w Brazylii kończy się tego typu porodem. Zatem Azja i Ameryka Łacińska przodują w statystykach.

Dalej: GALERIA.

 

 

 

 

 

 

Komentarze (6)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Mm
2014-03-26 19:23:41

re: Cesarskie cięcie - czy ma związek z nadwagą u dzieci?

Ale w tym artykule nikt nie napisał że te dzieci ze zdjec sa po cesarce, tylko, że są po prostu otyłe, jak i że badania o wpływie cesarki na otyłosc wciaz trwaja, że moze cesarka nie byc jedynym powodem otylosci - i pewnie nie jest. Tez nie lubie takich artykułów, gdzie treści zero a zdjęcia tylko po to, żeby sie klikało. Moge sobie zdjecia w googlach poogladac jak zechce.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Myśląca mama
2014-03-26 14:29:02

re: Cesarskie cięcie - czy ma związek z nadwagą u dzieci?

http://www.supermamy.pl/doktor/3793/12/Cesarskie-ciecie-czy-ma-zwiazek-z-nadwaga-u-dzieci.html a o tym dzieciaczku było ostatnio głośno i to rodzice przyznali się że karmili dziecko słodyczami a urodzone było naturalnie :) Drogi portalu takie artykuły nie powinny być publikowane...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
2014-03-26 08:14:11

re: Cesarskie cięcie - czy ma związek z nadwagą u dzieci?

nie zgadzam się, dwoje moich dzieci przyszło na świat przez cc i są szczuplutkie, nawet bardzo

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
zuzik
2014-03-25 22:54:50

re: Cesarskie cięcie - czy ma związek z nadwagą u dzieci?

Ja rodziłam naturalnie i małe dziecko 3100g ale nie jest już takim maleństwem ale nie jest też otyłe ma roczek i waży 13 kg i ma 82 cm wzrostu. Ale dzieci ze zdjęć to koszmar, nie wiem z czego się cieszyć jak to tylko krzywda dla dziecka w wieku 7 lat będzie miało wyniki badań jak 30-to latek. To jest smutne

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
niezgoda
2014-03-25 17:08:50

re: Cesarskie cięcie - czy ma związek z nadwagą u dzieci?

Demagogia!! do cc jednym ze wskazań jest duże dziecko, nie prawdopodobieństwo tego, że w przyszłości też będzie większe jest duże i nie potrzeba na to naukowych dowodów a jedynie statystyk. moje dzieci były duże, u mojej bratowej wielkie (powyżej 5kg) jej kazano rodzić naturalnie a nade mną zlitowano się po kilkunastu godzinach i wreszcie zrobiono cc kiedy życie dziecka było już zagrożone (w pierwszym przypadku, w drugim planowana cc) patrząc na nasze dzieci nie widzę żad ... nej różnicy Czytaj więcej...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Myśląca mama
2014-03-25 15:23:44

re: Cesarskie cięcie - czy ma związek z nadwagą u dzieci?

Bzdura i pranie mózgu naiwnym matkom :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz