14-latek wpadł pod lód i przebywał w wodzie ponad godzinę

Chłopcy weszli na zamarznięty staw i jeden z nich wpadł pod lód. Jest w bardzo ciężkim stanie.

staw-lod

Do parku przy zabytkowym pałacu w Rudzińcu pod Gliwicami przyszli dwaj uczniowie. Weszli na lekko zamarznięty staw i bardzo kruchy lód pękł pod ciężarem jednego z nich. Chłopiec, który wpadł do wody, nie był w stanie wydostać się samodzielnie spod tafli lodowej. Zniknął pod lodem na kilka minut. Kolega nie potrafił mu pomóc, pobiegł więc szukać pomocy.

- Dostaliśmy zgłoszenie od osoby, której kolega poszkodowanego przekazał informację - mówi Wojciech Szczurek z Państwowej Straży Pożarnej W Gliwicach.

Na miejsce przybyli strażacy z Rudzińca ze specjalnym sprzętem: saniami i ubraniami do wchodzenia do wody.

- Dziesięć metrów od brzegu była dziura średnicy metra. Tam chłopiec wpadł i próbował złapać się lodu. Gdyby był cięższy, może lód zarwałby się bliżej brzegu i nic by się nie stało - opowiada Józef Glagla z gliwickiej PSP, który koordynował akcję ratowniczą.

Akcja była bardzo trudna. Zapadał zmrok i trzeba było oświetlać miejsce. Ponadto staw to osadnik o głębokości ponad dwa metry, ale na samym dole bardzo zamulony. Z tego powodu tonący chłopiec nie mógł odbić się od dna.

- Strażacy wchodzili na lód, dwaj weszli do wody. Jeden nurkował, chociaż nie zajmuje się tym zawodowo. Prawdopodobnie odmroził sobie ręce - relacjonuje Józef Glagla.

Strażakom nie udało się odnaleźć chłopca. Groziło mu całkowite zamarznięcie.

Po ponad godzienie chłopca wydobyła z lodowatej wody specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wodno-Nurkowego z Państwowej Straży Pożarnej w Bytomiu. O godz. 20.30 chłopiec był jeszcze reanimowany.

Nastolatek w bardzo ciężkim stanie przebywa w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach na oddziale kardiochirurgii, nieprzytomny, podłączony do specjalistycznej aparatury ratującej życie.

Badania wykażą, w jakim stanie są organy wewnętrzne chłopca, który znajdował się w głębokiej hipotermii.

tw

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz