10 najczęstszych schorzeń malucha. Jak postępować?

Pewne symptomy zwiastują, że szybko twój maluch się "rozłoży". Dowiedz się, kiedy powinnaś działać i co możesz zrobić na własną rękę, a kiedy powinnaś iść do lekarza.

choroby u dziecka

Nie zawsze typowe objawy oznaczają typowe choroby np. kaszel i gorączka nie zawsze musza oznaczać przeziębienie, a ból brzuszka problemy z gazami. Warto wiedzieć co oznaczają pewne objawy i jak możesz pomóc maluszkowi.

1. Wysoka gorączka

U zdrowego dziecka temperatura ciała wynosi 36-37°C. Przedział 37-38°C to stan podgorączkowy, który nie wymaga natychmiastowej interwencji. Gorączka u dziecka to temperatura powyżej 38°C. Jeśli dziecko ma gorączkę może to oznaczać: przeziębienie, zapalenie ucha, gardła, płuc, oskrzeli, nerek, dróg moczowych, zatrucie pokarmowe, ale także chorobę zakaźną lub po prostu ząbkowanie.

Gdy temperatura przekracza 38 kresek, podaj lek przeciwgorączkowy. Paracetamol możesz podać już noworodkowi, maluszkowi powyżej 3. miesiąca życia możesz podać także Ibuprofen, który ma także działanie przeciwzapalne. Leki te możesz podawać w formie syropu lub czopka. Aby "ściągnąć" szybciej temperaturę należy dziecko ochładzać, a nie "wypacać" ubierając kolejną warstwę ubrań czy kocyka jak to jest w przypadku dorosłych. Rób chłodne okłady, a nawet kąpiel. Rozpocznij od temperatury wody, jaką ma ciało i stopniowo ją schładzaj lub pozawalaj dziecku bawić się w wodzie, a ta niech staje się chłodniejsza. Pilnuj także, by dziecko dużo piło lub częściej przystawiaj do piersi. Maluszki przy temperaturze mogą się łatwo odwonić.

Zgłoś się do lekarza gdy:

  • dziecko ma mniej niż pół roku,
  • gdy dziecko ma inne objawy np. ból ucha, gardła, biegunkę, wymioty czy drgawki,
  • dziecko jest apatyczne, mało siusia, płacze bez łez - to może być odwodnienie,
  • gorączka utrzymuje się trzy dni i nie ma innych objawów.
 
Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz