Są choroby, które mogą się rozwijać, nie dając żadnych objawów

Warto wiedzieć, jakie problemy zdrowotne u twojego dziecka mogą się rozwijać niepostrzeżenie.

choroby

Choć żaden rodzic nie lubi, gdy dziecko choruje, objawy choroby są czymś, co daje rodzicowi szanse na podjecie jakichkolwiek działań. Są jednak choroby, które nie dają wyraźnych objawów i mogą się rozwijać nieostrzeżenie.

Zapalenie płuc

Niestety wirusowe zapalanie płuc jest trudne do rozpoznania, najczęściej rodzice i lekarze mylą je z grypą. Dlaczego? Czasem odsłuchanie czy opukiwanie małego pacjenta nie wskazuje jednoznacznie na te chorobe i jest potrzebne RTG. Często zapalanie płuc jest powikłaniem nieleczonego lub źle leczonego zapalenia oskrzeli, lub grypy, dlatego "pozostałości" po chorobie nie kojarzą się z zapaleniem płuc. Zwróć uwagę na: suchy kaszel, duszności, ból w klatce piersiowej. Maluch może także być apatyczny, mieć gorszy apetyt.

Zdarza się, że objawy choroby są tak nietypowe, że w ogóle nie wiąże się ich ze schorzeniem płuc. O takim "bezobjawowym" zapaleniu płuc najczęściej świadczy jedynie przyspieszony oddech, czasowy spadek formy czy lekki, sporadyczny kaszel.

Zakażenie układu moczowego

Zakażenie układu moczowego (ZUM), to jedna z częstszych chorób wieku dziecięcego. U starszych dzieci łatwiej je zdiagnozować, gdyż dziecko odczuwa ból lub pieczenie podczas oddawania moczu. U nie niemowląt znacznie trudniej je zdiagnozować, gdyż w większości przypadków jedynym objawem infekcji jest wysoka gorączka. Zdarza się, że dołącza do niej tkliwość brzucha, brak łaknienia. Na infekcję dróg moczowych bardziej narażone są dziewczynki. Za ZUM najczęściej odpowiedzialne są bakterie (rzadziej wirusy i grzyby). Jeśli więc malca męczy gorączka, warto zrobić badanie moczu.

 

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz