Infekcyjne choroby przyzębia w ciąży mogą wpływać na zdrowie dziecka!

Choroby przyzębia wpływają nie tylko na stan zdrowia matki, ale mogą być także przyczyną przedwczesnego porodu i niskiej wagi urodzeniowej dziecka - pokazują testy medyczne.

dentysta ciaza

Większość nie zdaje sobie sprawy, że choroby przyzębia, utrzymujące się przez dłuższy czas i nieleczone, mogą być przyczyną bardzo groźnych powikłań chorobowych matki, ale nie tylko.

- Nieleczone choroby przyzębia prowadzą do dysfunkcji narządu żucia, zaburzenia estetyki twarzy, czy utraty uzębienia, ale wpływają także niekorzystnie na ogólny stan zdrowia. Badania ostatnich lat wykazały wpływ zapalenia przyzębia m.in. na choroby serca, choroby płuc, udary mózgu, cukrzycę czy też przedwczesny poród z niską wagą urodzeniową dziecka. Coraz częściej mówi się też o związku zapalenia przyzębia z rakiem trzustki i reumatoidalnym zapaleniem stawów - wyjaśnia prof. Renata Górska, prezes Polskiego Towarzystwa Periodontologicznego

Periodontologia to dziedzina stomatologii, która zajmuje się chorobami błony śluzowej jamy ustnej oraz chorobami przyzębia. Są doniesienia z niej płynące o tym, że kobiety z chorobami przyzębia mogą mieć znacznie mniejsze szanse na zajście w ciążę, niż kobiety zdrowe.

Niestety badania epidemiologiczne przeprowadzone w latach 2012-2014 r. wykazały, że odsetek osób ze zdrowym przyzębiem wynosi w naszym kraju zaledwie 1,6 proc. - w grupie osób z przedziału wiekowego 35-44 lata i 0,6 proc. - w grupie 65-74 lata. Dzieci i młodzież wypadają tylko nieznacznie lepiej: 50 proc. 7-latków i 75 proc. 12-latków ma już problemy periodontyczne.

Są też dane, które pokazują, iż znaczny odsetek Polaków w ogóle nie myje zębów, albo robi to tylko raz dziennie. Najgorzej pod tym względem jest w małych miasteczkach i na wsiach, gdzie aż 7 proc. osób przyznaje, że nie szczotkuje zębów.

Ponadto aż 43 proc. osób nie używa nitki dentystycznej, która stanowi profilaktykę przed zapaleniem dziąseł, a 33 proc. nie używa żadnych płynów do płukania jamy ustnej. 14 proc. ankietowanych przyznało, że w ciągu ostatnich dwóch lat nie było u dentysty. Tylko 20-30 proc. dorosłych Polaków wie o negatywnym wpływie chorób przyzębia na stan zdrowia i ryzyko rozwoju różnych schorzeń.

Komentarze (1)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Agats
2018-01-23 16:58:40

Moj synek prze jnfekcje pecherza urodzil sie z zapaleniem opon mozgowych... Dziewcxyny dbajcie o siebie. Nikomu nie zycze tego co przeżyłam...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz