Choroby tarczycy a niepłodność

Zarówno niedoczynność tarczycy, jak i jej nadczynność może powodować problemy związane z płodnością.

 tarczyca a niepłodność

Według statystyk kobiety są pięć razy bardziej narażone na dolegliwości związane z tarczycą niż mężczyźni. Tarczyca wytwarzając hormony, wpływa na metabolizm organizmu, ale także na gospodarkę wapniowo-fosforową. Często objawy problemów z tarczycą są niejednoznaczne i są bagatelizowane.

Rola tarczycy w organizmie

Tarczyca to mały gruczoł ważący wytwarzający trzy hormony: tyroksynę (T4) i trijodotyroninę (T3) oraz kalcytoninę, które odpowiadają za normalny wzrost człowieka i prawidłową przemianę materii we wszystkich narządach i tkankach. Do wydzielania wymienionych hormonów tarczyca stymulowana jest przez hormon tyreotropowy (TSH), wytwarzany przez przysadkę mózgową.

Komentarze (1)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Aniya
2016-06-06 11:04:45

:))

O tym, że mam niedoczynność tarczycy dowiedziałam się właśnie jak staraliśmy się z mężem o dziecko. Przez 1,5 roku próbowaliśmy a moja pani ginekolog nawet nie zleciła podstawowych badań. Zmieniłam lekarza i pierwsze co zlecił to właśnie badania pod kontem tarczycy i to był strzał w dziesiątkę. Po 3 miesiącach brania tabletek na tarczycę zaszłam w ciąże :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz