Choroby tarczycy a problemy z zajściem w ciążę

Kobiety starające się o dziecko przechodzą rutynowe badanie tarczycy. Czy ich negatywne wyniki to powód niepłodności? Jakie choroby tarczycy rzeczywiście wpływają na problemy z zajściem w ciążę?

a

Choroby tarczycy nie dają bolesnych objawów. Ujawniają się w okresie dojrzewania, w ciąży lub w czasie menopauzy. Dlatego właśnie uważa się, że istnieje związek między pracą hormonów tarczycy a jajnikami. Związek ten może warunkować szanse na poczęcie dziecka.

Tarczyca a zakłócenia płodności

Zdania specjalistów są podzielone. Jedni uważają, że choroby tarczycy wpływają na płodność, inni twierdzą, że niekoniecznie. Dr Tomasz Ziółkowski, specjalista od leczenia niepłodności stwierdza: „Jeśli chodzi o hormony tarczycy, to niestety, nie ma tak, że zrobi się badania, wyjdzie Hashimoto i to znaczy, że mamy odpowiedź dlaczego nie ma ciąży. To nie powinno być tak, że jak do kliniki zgłasza się kobieta niepłodna, to na pierwszym miejscu robimy jej hormony tarczycy i tu szukamy przyczyny niepłodności. Tak wynika z mojego doświadczenia i z dużych badań brytyjskich.”. O czym mówią te badania brytyjskie?

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz