CIĄŻA BEZ TAJEMNIC: Najważniejsze badania diagnostyczne

Badania laboratoryjne dla kobiet w ciąży - wyjaśniamy, dlaczego i kiedy lekarz je zleca oraz co ich wyniki mówią o stanie zdrowia oczekującej mamy i mającego się narodzić maluszka.

ciąża

Ciąża to wyjątkowy okres w życiu kobiety, który poza urokami rosnącego brzuszka i radością z narodzin Maleństwa, wiąże się z częstymi wizytami w gabinecie lekarskim i licznymi badaniami. Należy pamiętać, że w tym okresie kobiecie przysługuje szczególna opieka lekarska i ma ona prawo zgłosić się do lekarza w każdej chwili, kiedy tylko odczuwa lęk o zdrowie swoje i dziecka.

Badania laboratoryjne wykonywane w czasie ciąży możemy podzielić na obowiązkowe badania przesiewowe i tzw. badania zalecane.

Badania przesiewowe - co się bada i dlaczego?

Badania przesiewowe nazywane także skriningowymi, wykonywane są wśród osób bez objawów chorobowych, ale mają na celu jej ewentualne wykrycie. Wykonywane są w całej populacji lub u osób z grupy zwiększonego ryzyka zachorowania na daną chorobę. Typowym badaniem skriningowym jest badanie cytologiczne w kierunku zmian nowotworowych szyjki macicy. Badania te pozwalają na:

- wykrycie zaburzeń i patologii we wczesnej fazie

- szybką interwencję lekarską lub wdrożenie specjalistycznej diagnostyki

- redukcję kosztów przez wczesne zastosowania terapii

- ograniczenie dolegliwości chorego.

Zatem celem badań przesiewowych wykonywanych u kobiet w ciąży jest wykrycie w jak najwcześniejszym stadium, zaburzeń mogących w sposób negatywny wpłynąć na zdrowie matki i jej nienarodzonego dziecka oraz wprowadzenie szybkiego leczenia maksymalnie redukującego negatywne skutki tych zaburzeń.

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz