Co jest bardziej bolesne - urodzenie chłopca czy dziewczynki?

Zespół naukowców z uniwersytetu oraz lekarze z San Cecilio Clinical Hospital w hiszpańskiej Granadzie przeprowadzili badania, których celem było sprawdzenie, jaki poród jest bardziej bolesny: urodzenie chłopca czy dziewczynki.

porod szpitalny

W eksperymencie wzięło udział 56 zdrowych ciężarnych. 27 z nich urodziło chłopców, a 29 – dziewczynki. Po porodzie każda z mam została dokładnie przebadana. Efekt ekspertyzy był zaskakujący: okazało się, że urodzenie chłopca skutkowało gorszym stanem  zdrowia matek. Biomolekuły matek, które powiły dziewczynki, miały bowiem znacznie mniejsze uszkodzenia.

Naukowcy tłumaczą to tym, że układy enzymatyczne występujące w kobiecych organizmach są dojrzalsze w momencie narodzin, tworzą więc barierę ochronną, która zapobiega uszkodzeniom komórek. Rodząca ma więc mniejsze ryzyko stanów zapalnych organizmu i mniej cierpi przy porodzie.

Z badań przeprowadzonych w 2016 r. przez australijskich i holenderskich naukowców wynika ponadto, że u kobiet spodziewających się chłopców częściej niż u matek dziewczynek dochodzi do zagrażających życiu komplikacji ciążowych i okołoporodowych.

TW

Komentarze (1)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
2018-04-12 06:39:22

Urodzilam 2 chlopcow i obydwa porody byly z komplikacjami

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz