Co zrobić po ukąszeniu kleszcza?

Jeśli znajdziesz kleszcza w skórze dziecka - nie panikuj. Oto, co dokładnie trzeba zrobić, jak spotka Cię taka sytuacja.

dzieci w lesie

Znalazłaś we włosach dziecka kleszcza. Jesteś przygotowana, wiesz jak odpowiednio wyciągnąć ze skóry kleszcza. Pytanie, co teraz?

Zanim zdiagnozujesz u swojego dziecka boleriozę, musisz wiedzieć, że ugryzienie przez kleszcza nie jest równoznaczne z zakażeniem boreliozą. Warto też pamiętać, że przy prawidłowym, szybkim rozpoznaniu i właściwej antybiotykoterapii – borelioza jest wyleczalna. Bakterie odpowiedzialne za boreliozę są wrażliwe na działanie antybiotyków, dlatego kluczowe jest szybkie i celne rozpoznanie.

Co zatem należy zrobić po ukąszeniu?

  1. Udać się do lekarza w celu konkretnej diagnozy zestawu objawów klinicznych z potwierdzeniem w badaniach. Co istotne, pozytywne wyniki testów na boreliozę bez innych objawów nie przesądzają jej rozpoznania. Mogą świadczyć o zakażeniu Borrelią lub inną podobną bakterią, które nie zawsze kończy się boreliozą;
  2. Obserwować skórę w poszukiwaniu rumienia wędrującego bądź objawów grypopodobnych, które mogą wskazywać na zakażenie bakteriami Borrelli.

Kolejnymi krokami jest diagnostyka - coraz częściej bierze się kleszcza do badań i sprawdza, czy był on nosicielem bakterii Borrellia. Należy je jednak wykonać pomiędzy 4 a 6 tygodniem od ukąszenia - wtedy jest największa pewność wykonanego badania. Zbyt wczesne badanie może pokazać wynik ujemny, mimo zakażenia.

Zobacz też: Paraliż u dziewczynki po ukąszeniu przez kleszcza

Jak przeprowadzana jest dalsza diagnostyka? O tym dokładnie przeczytacie u Pana Tabletki.

 

AK

 

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz