To były choroby, na które cierpieli tylko alkoholicy - dziś to problem u... najmłodszych

W latach 80' dzieci w ogóle nie miały takich problemów zdrowotnych.

Cukier w diecie dziecka

Są dwie choroby, które jeszcze w latach 70`- 80' nie występowały u dzieci w ogóle. Cukrzyca typu 2 i stłuszczeniowa choroba wątroby jeszcze w latach 80' były typowymi chorobami, na które zapadali głównie alkoholicy, dziś aż 30% dzieci w USA ma objawy powyższych chorób, alarmuje prof. Robert Lustig z University of California w San Francisco. Dziś cukrzyca typu 2 w Stanach zdarza się niemalże równie często, jak cukrzyca typu 1 u dzieci. Jak to możliwe?

Cukier i alkohol są w bardzo podobny sposób metabolizowane przez wątrobę. Jest to dość logiczne, gdyż alkohol uzyskuje się właśnie w procesie fermentacji cukru. Dla organizmu nie ma znaczenia, skąd pochodzi cukier, niestety efekt jest ten sam.

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, by dzienne spożycie cukru nie było większe niż 25 g, czyli około 6 łyżeczek do herbaty. W kwestii niemowląt i małych dzieci ta norma jest jeszcze mniejsza, bo wynosi 12,5 g. Te rekomendacje dotyczą nie tylko dosypywanego cukru, ale i tego ukrytego, który spożywamy na co dzień w słodyczach, daniach typu instant i żywności przetworzonej.

Według danych GUS w Polsce średnie spożycie cukru na osobę wynosi aż 115 g dziennie, czyli pokrywa ok. 20% dziennego zapotrzebowania na energię. To prawie 5 razy więcej niż zalecenia WHO. Choć daleko nam jeszcze do Amerykanów, to taki wynik stawia nas w niechlubnej czołówce Europy. Ten problem dotyczy również najmłodszych. Jak pokazują badania, aż 80% dzieci w wieku 1-3 spożywa za dużo cukru. Nadmiar tego składnika w diecie dziecka może bardzo niekorzystnie wpłynąć na jego rozwój i zdrowie również w przyszłości. W ciągu 1000 pierwszych dni życia już od poczęcia programuje się metabolizm oraz kształtują się nawyki, które mają wpływ na wybory żywieniowe w dorosłym życiu. Oznacza to, że jeżeli dziecko od najmłodszych lat będzie spożywać słodkie produkty lub dodatkowo dosładzane posiłki czy napoje, najprawdopodobniej również chętnie będzie po nie sięgało jako dorosły.

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz