CUKRZYCA - choroba XXI wieku

14 listopada przypada Światowy Dzień Walki z Cukrzycą. Jest to pierwsza niezakaźna choroba, która została uznana przez ONZ za epidemię XXI wieku. Co zrobić, by nie dotknęła nas i naszych dzieci, a gdy się pojawi, jak rozpoznać chorobę?

mama i dziecko

Według dostępnych danych (statystyki WHO) liczba chorych na cukrzycę na całym świecie zbliża się do 400 milionów. Niestety, choroba ta coraz częściej dotyka również dzieci. Spowodowane jest to codziennym trybem życia i zwracaniem coraz mniejszej uwagi na to, jak się odżywiamy.

Cukrzyca to jedna z najpoważniejszych chorób cywilizacyjnych w dzisiejszym świecie. Szacuje się, że w Polsce na tę chorobę, według danych raportu „Cukrzyca-ukryta pandemia”, cierpi ponad 3 mln osób. Z tej liczby blisko 20 tys. to dzieci i młodzież chorująca na cukrzycę typu 1. 

W latach 90-tych wskaźnik zapadalności na cukrzycę typu 1 u najmłodszych wynosił 15 zachorowań na 100 tys. mieszkańców w przeciągu roku, a obecnie liczba ta wzrosła do 20-25 zachorowań. Co jest główną przyczyną choroby?

Przede wszystkim dzisiejszy styl życia: zbyt mała ilość aktywności fizycznej oraz złe odżywianie. Pędząc za codziennymi obowiązkami nie zastanawiamy się nad tym, co jemy, a codzienna pogoń na przystanek autobusowy nie zastąpi regularnego treningu. 

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz