Cukrzyca ciężarnych to nie wyrok

Regularne badania, zdrowy, indywidualnie dobrany jadłospis oraz kontrola diabetologa to podstawa, by wyjść ze `słodkich` kłopotów obronną ręką!

ciężarna

Cukrzyca ciężarnych, mimo że w większości przypadków ustępuje po porodzie, jest poważnym zagrożeniem dla matki i dziecka przez cały okres dziewięciu miesięcy. Lekarz może wykryć cukrzycę przy pomocy analizy poziomu glukozy w surowicy krwi.

Tego typu pomiar przeprowadza się dwukrotnie - na początku pierwszego oraz pod koniec drugiego trymestru. Drugie badanie to tak zwany test obciążenia glukozą, który może ostatecznie potwierdzić cukrzycę ciążową. Podczas każdego badania powinnaś być na czczo – wtedy pielęgniarka pobiera pierwszą dawkę krwi, a po upływie godziny podaje wodę z dodatkiem 50 g glukozy i ponawia pomiar.

W sytuacji, gdy wyniki badania okażą się niepokojące (czyli będą wynosić powyżej 200 mg/dl), lekarz zleca wykonanie kolejnego pomiaru, tym razem z podaniem 75 g glukozy, po upływie 2 godzin. Jeśli wynik ponownie będzie nieprawidłowy, specjalista diagnozuje cukrzycę ciążową.

Cukrzyca w ciąży - zagrożenie dla mamy i maluszka 

Specjaliści podkreślają, że cukrzyca w okresie ciąży to tzw. cukrzyca utajona, która ujawnia się  w sytuacji dużego wysiłku fizycznego oraz stresu. Pojawia się, gdy za sprawą wzmożonej pracy hormonów łożyska, organizm przyszłej mamy produkuje mniej insuliny, w efekcie czego poziom glukozy we krwi gwałtownie wzrasta, ale nie może ona zostać w żaden sposób wykorzystana ani przez matkę, ani przez rozwijającego się w brzuchu malucha.

Statystycznie,  tego typu zaburzenia pojawiają się najczęściej w trzecim trymestrze ciąży, u jednej kobiety na sto. Nie można ich jednak bagatelizować, bo duży wzrost albo spadek stężenia glukozy we krwi stanowi nie lada zagrożenie dla ciężarnej oraz jej dziecka. Jakie? 

 

Komentarze (1)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

asias79
2015-01-03 20:58:13

re: Cukrzyca ciężarnych TO NIE WYROK

Ja miałam cukrzycę ciążową , przez całą ciążę byłam na diecie , i w ciąży schudłam ogólnie 9 kg.Córka urodziła się zdrowa, poród przebiegał bez problemów .Urodziła się mała 2290, i do dzisiaj jest kruszynką.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz