Czkawka u noworodka i niemowlaka

Czkawka u noworodka pojawia się bardzo często i zazwyczaj nie ma powodów do niepokoju. W okresie niemowlęcym potrafi bardzo dać się we znaki. Co robić z czkawką u niemowląt i niemowlaków? Skąd bierze się czkawka u dzieci?

Czkawka u noworodka zdarza się bardzo często, a przyczyną jest niedojrzałość układu nerwowego. Nie jest to tylko przypadkłość noworodków, czkawka pojawia się równie często u dzieci w wieku niemowlęcym. Czy czkawka u noworodka i niemowlaka powinna niepokoić rodzica? Co robić, by ulżyć dziecku w przypadku czkawki? Czy są skuteczne sposoby na czkawkę u noworodka i niemowlaka?

Czym jest czkawka?


Czkawka to zakłócenie pracy przepony u noworodka i niemowlaka. Na skutek skurczów mięśni przepony i krtani czasami pojawia się mimowolny odgłos, który nazywamy czkawką. To, że czkawka u noworodków i niemowląt występuje bardzo często, wynika z niedostatecznego rozwinięcia układu nerwowego, więc słabo rozwiniętego mięśnia przeponowego.

Skąd bierze się czkawka?

Czkawka u dziecka może pojawić się z kilku powodów:

  • zachłyśnięcie/połknięcie powietrza (zazwyczaj niemowlę połyka powietrze podczas karmienia, zwłaszcza wtedy, gdy je zbyt łapczywie. W przypadku karmienia butelką czkawka może mieć swoje źródło w zbut dużej dziurce w smoczku);
  • zbyt mocne i gwałtowne nabranie powietrza;
  • wypełnienie brzuszka po jedzeniu (gdy układ pokarmowy nie radzi sobie ilością pożywienia);
  • zbyt niska temperatura i wyziębienie organizmu dziecka (najczęściej podczas kąpieli i przewijania);
  • głośny śmiech (podczas śmiechu niemowlę połyka powietrze, co powoduje czkawkę).

Czkawka może również wystąpić bez konkretnej przyczyny.

 

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz