Hałas jest niebezpieczny dla kobiet w ciąży - prawda czy mit?

Kobieta w ciąży powinna na siebie chuchać i dmuchać. Ale... co z hałasem? Przecież towarzyszy nam każdego dnia! Czy jest on szkodliwy dla maleństwa?

Hałas jest niebezpieczny dla kobiet w ciąży

Dawniej panowało przekonanie, że brzuch jest wystarczającym izolatorem hałasu dla nienarodzonego dziecka i jeśli dzidzia leży sobie spokojnie w brzuchu, to czynniki zewnetrzne nie mają na nią większego wpływu - nic bardziej mylnego! Co więcej, dźwięki nie tylko docierają do płodu, ale i mogą poważnie ingerować w jego rozwój. Nie od dziś wiadomo, że puszczanie muzyki klasycznej kobiecie w ciąży jest pozytywnie odbierane przez siedzącego w brzuchu malucha. Co więc się dzieje, gdy to harmider, a nie kojące dźwięki, do niego dociera?

Na podstawie badań naukowców wyróżniono trzy poziomy hałasu:

  • niski (do 75 dBA);
  • średni (75-84 dBA)
  • wysoki (powyżej 85 dBA).

Na każde z nich, w zależności od stanowiska pracy ciężarnej i środowiska, w jakim funkcjonuje, jest ona narażona. I każdy z nich może wpłynąć na malucha - im wyższe natężenie hałasu, tym poważniejsze mogą być konsekwencje dotyczące wad słuchu dziecka w przyszłości. I nie tylko słuch na tym traci, lecz cały układ nerwowy.

W rezultacie w kodeksie pracy możemy znaleźć zapis o obowiązkach pracodawcy wobec pracujących kobiet w ciąży. Pracodawca jest zobowiązany zapewnić kobietom w ciąży warunki pracy, które nie będą szczególnie uciążliwe lub szkodliwe dla ich zdrowia (art. 175 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 - Kodeks Pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późń. zm.)), a także takie, na których poziom hałasu nie przekracza 65dB.

 

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz