Czy dziecko może cierpieć na miażdżycę?

Może. Dlatego tak ważne jest aby sprawdzać poziom cholesterolu, zwłaszcza wtedy, gdy bliski krewny miał w młodym wieku zawał lub udar.

dziewczynka

Hipercholesterolemia rodzinna to choroba, która uderza bez ostrzeżenia, jak większość zaburzeń rzadkich o podłożu metabolicznym. 

"Chorujemy długo bez objawów i nagle zawał. Młody człowiek nie przyjmuje do świadomości faktu, że może być chory, szczególnie jak ma 20 czy 30 lat, zwłaszcza kiedy jest bardzo aktywny fizycznie i dobrze się odżywia" – mówi kardiolog prof. Maciej Banach, dyrektor Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polski w Łodzi. 

Kto znajduje się w grupie ryzyka?

Mitem jest stereotyp, który mówi, że zaburzenia lipidowe (jak hipercholesterolemia) to przypadłość osób starszych oraz z nadwagą, które nie dbają o swoje odżywianie. Tymczasem w Polsce szacunki są okrutne: prawie 1 osoba na 250 jest chora, co daje w sumie 150-200 tysięcy chorych Polaków. Najgorszy jest jednak fakt, że świadomość choroby ma zaledwie 1-2 procent.

Coraz częściej chorują też sportowcy, mimo, że wysiłek fizyczny obniża skutecznie poziom "złego" cholesterolu LDL. To jednak za mało, by zatrzymać proces miażdżycy. Wśród chorych są też dzieci.

Co powinno nas zaalarmować?

Sygnał ostrzegawczy to wynik badania całkowitego cholesterolu powyżej 300 mg/dl, a frakcji LDL – powyżej 190 mg/dl. Co ważne, podwyższony poziom cholesterolu LDL nie daje żadnych objawów!

Pojawiające się symptomy podwyższonego LDL oznaczają niestety, że proces miażdżycowy jest już bardzo zaawansowany i prawdopodobnie dosięga już serce. i pojawiła się choroba serca. Dlatego jest to tak ważne, by kontrolować swój poziom LDL cholesterolu regularnie.

Kiedy powinniśmy się nim szczególnie zainteresować? Jeśli nasi rodzice lub dziadkowie mieli zawał, udar w młodym wieku - wtedy jesteśmy narażeni w każdym wieku. Hipercholesterolemia rodzinna to choroba o podłożu genetycznym. Jeśli zdiagnozowano ją u jednego z rodziców, ryzyko, że zachroują dzieci wynosi 50 proc. Dotyczy to również małych dzieci - jeśli poziom LDL przekracza u nich 160, istnieje podejrzenie, że odziedziczyły wadliwy gen wywołujący chorobę. 

 

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz