Dziecko w solarium - jakie to może mieć konsekwencje?

Na całym świecie coraz więcej dzieci korzysta z usług przeznaczonych dla osób dorosłych. Czy solarium dla dziecka to dobry pomysł? Jakie to może mieć konsekwencje?

Dziecko w solarium

Rodzicom nieraz zdarza ulec się zachciankom dziecka. A dzieci nieraz pragną upodobnić się do rodziców. Szczególnie jest to widoczne w przypadku dziewczynek, które chcą być jak ich mama i korzystają z każdej okazji, aby pomalować się jej kosmetykami czy założyć jej szpilki, nieważne o ile za duże by nie były na ich małe stópki. Wiele mam korzysta również z solarium. Co zrobić, gdy mała córeczka i tym razem zapragnie poczuć się jak mama i położyć pod lampami. Czy jednak ryzyko warte jest szczęścia dziecka?

A co jeśli to rodzice pragną, by ich dzieci korzystały z solariów i były coraz „piękniejsze”?

Otóż, po pierwsze i najważniejsze – jest to głupi pomysł. Jeśli w ogóle przyszedł Ci do głowy, to go wyrzuć i podepcz, żeby nie wrócił. Solarium nie służy nikomu – ani facetom, ani kobietom, ani (w szczególności!!!) dzieciom.

Solarium to fanaberia, która poważnie szkodzi zdrowiu.

Pierwsza konsekwencja zdecydowania się na zaprowadzenie dziecka do solarium może mieć dla niego podłoże psychiczne. Tak jak na początku maluch jest chętny i nie ma opcji zmiany przez niego zdania, tak tuż przed samym opalaniem lub - co gorzej - w trakcie, po zobaczeniu na własne oczy może zacząć się zachowywać zupełnie odwrotnie - popłakać i krzyczeć, że jednak nie chce. A potem, mieć traumę i jako dorosły unikać solarium szerokim łukiem. Ponadto może uaktywnić się klaustrofobia.

Poważniejszymi następstwami są jednak te zdrowotne. Okazuje się, że jest to prosta droga do złośliwych nowotworów skóry spowodowanych nadmiernym kontaktem z promieniowaniem UV - oparzenia na delikatnej dziecięcej skórze zwiększają ryzyko wystąpienia czerniaka nawet o 80%, co potwierdza Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem, organ Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Co więcej, szkodliwość solariów porównuje się do toksyczności papierosów. Nic więc dziwnego, że wielu lekarzy walczy o prawny zakaz korzystania z solarium przez osoby małoletnie.

 

 

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz