Czy „grypa żołądkowa” w ogóle istnieje?

Wiele z nas wciąż łączy wszelkie infekcje jelitowe z popularną od kilku lat „grypą żołądkową”. Tymczasem pod tą nazwą kryje się wirusowe zakażenie przewodu pokarmowego. Jak je rozpoznać, jak zapobiegać i łagodzić objawy? Odpowiada dr n. med. Kinga Kowalska-Duplaga.

dziecko

Jak tłumaczy dr n. med. Kinga Kowalska-Duplaga, ekspert serwisu ZdroweMaluchy.pl: Nie ma możliwości odróżnienia tzw. „grypy jelitowej” czy „żołądkowej” od zakażenia rotawirusami. „Grypa żołądkowa” nie jest określeniem fachowym. Jest to potoczne określenie na infekcje jelitowe, często o nieustalonej etiologii, przebiegające z biegunką, wymiotami czy gorączką. Najczęściej objawy spowodowane są zakażeniem jednym z wirusów np.: rotawirusem, adenowirusem lub caliciwirusem. Bóle brzucha, wymioty czy biegunka nie należą do typowych następstw zakażenia wirusem grypy czy paragrypy, natomiast to, co łączy wirusowe zakażenia przewodu pokarmowego z grypą, która jest ostrą chorobą wirusową układu oddechowego, to zbliżona sezonowość występowania. Jedynym sposobem stwierdzenia, który z wirusów spowodował zakażenie, jest wykonanie oznaczeń antygenu danego wirusa.

Zakażenie rotawirusowe może mieć bardzo indywidualny przebieg: gwałtowne wymioty, ostra, wodnista biegunka, wysoka gorączka, senność, osłabienie, silny ból brzucha, utrata apetytu a czasami infekcja górnych dróg oddechowych, katar i kaszel. Typowe objawy nie muszą wystąpić w ogóle (przebieg bezobjawowy), mogą występować w stopniu lekkim, umiarkowanym, a nawet ciężkim. Dlatego też, jeśli biegunka występuje u niemowlęcia, zawsze należy pokazać je lekarzowi.

Komentarze (2)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

ania
2016-03-29 20:56:50

re: Czy „grypa żołądkowa” w ogóle istnieje?

doustne płyny nawadniające najlepiej podawać powoli małymi łykami i to lekko schłodzone, tak też podaję swojemu dziecku orsalit, najczęściej orsalit plus smektyn bo skraca czas trwania biegunki i łagodzi jej objawy

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
wiola
2015-06-24 02:08:27

re: Czy „grypa żołądkowa” w ogóle istnieje?

nie wiem co miałyśmy własnie dwa tygodnie temu ale konkretnie dziecko wymęczyło, kilka razy wymioty w ciągu dnia a później biegunka, podawałam jej probiotyki i obowiązkowo orsalit przy wymiotach nutris a poźniej jeszcze wprowadziłam ten ze smektynem żeby skrócić czas trwania biegunki i złagodzić jej objawy, na szczęście dziecko ładnie piło i żadnych objawów odwodnienia nie zauważyłam

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz