Czy kobiety w ciąży powinny bać się dentysty?

Kobiety w ciąży panicznie boją się wizyt u stomatologów, uznając leczenie zębów za ryzykowne dla dziecka. To błąd.

ciąża

Kobiety w ciąży panicznie boją się wizyt u stomatologów, uznając leczenie zębów za ryzykowne dla dziecka. To błąd. Odpowiednio przeprowadzone zabiegi są całkowicie bezpieczne, a wzmożona pielęgnacja zębów jest niezbędna do zachowania ich w dobrej kondycji. Bo nieprawdą jest, że z każdym dzieckiem traci się jeden ząb.

Dlaczego warto zadbać o zęby w czasie ciąży?

Powody są dwa i powinny wystarczyć każdej odpowiedzialnej mamie. Przede wszystkim wszelkie infekcje w obrębie jamy ustnej są groźne dla płodu. Po drugie, regularna i odpowiednia pielęgnacja zębów uchroni mamy przed przykrymi dolegliwościami oraz poprawi ich nastrój. Zapalenie dziąseł, którego doświadcza wg różnych źródeł od 10% do nawet połowy kobiet w ciąży, ma niekorzystny wpływ na zdrowie dziecka.

 - Bakterie, które namnażają się w zainfekowanych dziąsłach przenikają do krwioobiegu.  Razem z krwią wędrują do macicy, gdzie powodują produkcję hormonu zwanego prostaglandyną. To ona odpowiedzialna jest za przedwczesne porody. Stan zapalny w organizmie może spowodować także niedobór masy dziecka lub stan przedrzucawkowy. Warto wspomnieć również o próchnicy, która jest chorobą zakaźną. Dzieci mogą zarazić się od mam chociażby poprzez kontakt z tą samą łyżeczką do jedzenia - tłumaczy dr n. med. Mariusz Duda, właściciel Duda Clinic w Katowicach.

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz