Czy kręcenie włosów na palcu jest groźne?

Twoje dziecko kręci włosy na paluszku, ciągnie je lub wyrywa? Przeczytaj, co oznacza takie zachowanie.

dziwne zachowania u dzieci

Niektóre maluszki kręcą włosy na paluszku, ciągną się za włosy, a nawet je wyrywają. Może to niepokoić rodziców, czy jest czym się martwić?

Przede wszystkim warto wiedzieć, że w każdym wypadku nadmierna "zabawa włosami" jest spowodowana dużym napięciem i nerwami, które gromadzą się u malucha przez cały dzień. Niektóre maluchy mogą mieć jeszcze bardziej skrajne zachowania jak kołysanie się, walenie głową w ścianę. Techniki samouspokojenia, są zbieżne z okresem rozwoju. (Więcej >>>)

Czasem maluch odkrywa, że takie zachowanie zwraca uwagę mamy i wykorzystuje to by zwrócić na siebie uwagę. Nie ma w tym nic złego, gdy potrzebuje więcej kontaktu z rodzicem. Przyczyną takiego zachowania jest nieumiejętność poradzenia sobie z emocjami. Dorosły może się wygadać, puścić sobie relaksacyjną muzykę, natomiast dziecko jeszcze nie umie sobie radzić z własnymi emocjami. Aby się uspokoić, poszukuje własnej techniki i wykorzystuje w tym celu własne ciało. Stały rytm i jednostajność jest czymś przyjemnym i relaksującym dla malucha, ponieważ przypomina ruchy z brzucha mamy.

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz